Osprzęt kafarowy koparkowy: zamiast ciężkiego sprzętu

Kafar jest maszyną budowlaną, służącą do wbijania pali w podłoże. Proces ten nazywa się palowaniem i jest przeprowadzany na gruntach o niedostatecznej stabilności w celu ich wzmocnienia. Czasami jednak nazbyt niestabilnych, by wprowadzić ciężki sprzęt. W takim przypadku warto sięgnąć po osprzęt kafarowy do koparki.

Koparki nie muszą być wykorzystywane wyłącznie do kopania: w warunkach placu budowy mogą pełnić również tymczasowo inne funkcje, np. być wyposażonymi w osprzęt do dźwigania ładunków, jeśli nie trzeba ich podnosić na określoną wysokość, a jedynie przenieść z miejsca na miejsce. W niektórych przypadkach (np. przy mniej skomplikowanych pracach) koparka może także zostać wykorzystana jako platforma do obsługi kafara. Wystarczy wtedy zamiast łyżki zainstalować kafarowy osprzęt koparkowy. Dzieje się to również w sytuacji, gdy nośność gruntu jest niska, obserwuje się wysoki poziom wód gruntowych, struktura gruntu jest niejednorodna lub gdy jest on odkształcalny, co uniemożliwia wprowadzenie ciężkiego sprzętu. Dostarczeniem tego typu wyposażenia dla koparek i ogólnie projektowaniem, produkcją oraz serwisem maszyn z napędami hydraulicznymi  zajmuje się m.in. firma Bipromasz. Posiada ona w swojej ofercie OKK-150, osprzęt kafarowy koparkowy przeznaczony do mobilnego wykorzystania na różnych typach pojazdów o charakterze jednonaczyniowym.

OKK-150: opis i zalety zastosowania

Prowadnica OKK-150 montowana jest na ramieniu koparki w miejscu tradycyjnego zainstalowania łyżki. Ramię koparki przed rozpoczęciem procesu wbijania jest unoszone do maksymalnej dopuszczalnej wysokości roboczej. Prowadnica zawiera siłownik hydrauliczny masztu, umożliwiający przesuwanie go w górę do 1000 mm, do masztu zamontowany jest także hydrauliczny młot VH 150, wyposażony w bijak, kowadełko i prowadzenie pala. Młot pracuje w ciśnieniu 12 MPa, wykonując 700 – 900 uderzeń na minutę. Maksymalna średnica wbijanego przy pomocy OKK-150 pala to 140 mm, zaś długość – 5000 mm. OKK-150 ma sporo zalet, służy do wbijania pali drewnianych lub profili stalowych, ale przy wykorzystaniu odpowiedniego osprzętu można przy jego pomocy wbijać także pale innego typu (żelbetowe, stalowe), co jest wykorzystywane na przykład przy budowie pomostów, instalacji paneli fotowoltaicznych lub stawianiu drogowych barier energochłonnych. Osprzęt kafarowy koparkowy OKK-150  może być z powodzeniem wykorzystywany do prowadzenia prac ziemnych także na minikoparkach.