Opony do maszyn budowlanych – właściwości i zastosowanie

Każdego dnia podczas pracy maszyny budowlane takie jak ładowarki, wozidła czy równiarki są mocno eksploatowane. Poruszają się po trudnych terenach, a zakres ich działania jest bardzo szeroki. Z uwagi na to muszą być wyposażone w ogumienie, które będzie odpowiednio trwałe i pozwoli im na realizację wszystkich tych wymagań.

opony do maszyn budowlanych

Ogumienie do zadań specjalnych

Opony przemysłowe z powodzeniem możemy określić jako ogumienie do zadań specjalnych. Warunki, w jakich funkcjonują maszyny budowlane, bywają bowiem ekstremalnie ciężkie. Poruszają się one na co dzień między innymi po nierównych i pełnych przeszkód terenach placów budowy, kopalń, kamieniołomów czy złomowisk. Taka powierzchnia w połączeniu z wysokimi temperaturami, dużą wilgotnością i nierzadko nadmiernym obciążeniem (jakim bywa praca w trybie trzyzmianowym) sprawiają, że opony do maszyn budowlanych narażone są na otarcia, przebicia, rozdarcia oraz szybkie zużycie. Ponadto wszystkie maszyny, bez względu na rodzaj, wykorzystywane są do różnych prac. Ich ogumienie więc musi być wielozadaniowe.

Dobre opony do maszyn budowlanych

Odpowiednie ogumienie do maszyn budowlanych to takie, które wykonane jest z mieszanki wyróżniającej się wysokim stopniem trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Muszą mieć także dobrą trakcję, aby bez trudności utrzymać stabilność na różnego typu nawierzchniach oraz wzmocnione ściany boczne i wysokim indeks nośności. Konieczny jest również mocny, agresywny i wysoki bieżnik.

Wysokiej jakości opony to jednak nie wszystko. Aby ogumienie służyło dobrze, długo i pozytywnie wpływało na efektywność pracy maszyny, musi być dobrze dobrane. Czym należy się kierować?

Podczas wyboru ogumienia do maszyn budowlanych niezwykle istotnym kryterium jest zakres prac, jakie dana maszyna będzie wykonywała. Pomocne w tym są klasy opon, wyodrębnione na podstawie warunków terenowych. Dostępne są opony klasy L2, L3, L4 i L5, gdzie L2 oznacza produkt przeznaczony do pracy w najlżejszych warunkach terenowych, a L5 najcięższych – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Magna Tyres Poland, która specjalizuje się w produkcji i dystrybucji wysokiej jakości opon do maszyn budowlanych.

W praktyce ogumienie klasy L2 i L3 świetnie sprawdzi się w piaskowniach i żwirowniach.  W kamieniołomach i na złomowiskach zaś doskonale poradzą sobie opony klasy L5. W przypadku maszyn, które przeznaczone są do zadań mieszanych, najlepszym wyborem będzie ogumienie klasy L4. Opony te wykazują bowiem największą uniwersalność oraz – co istotne – zarówno koszt ich zakupu, jak i eksploatacji jest dużo korzystniejszy niż opon w klasie L5.