Oczyszczacze powietrza – rodzaje filtrów

Aby zagwarantować sobie świeże i czyste powietrze w mieszkaniu, zainwestujmy w oczyszczacz powietrza. Usunie on z atmosfery roztocza, pyłki kurzu, a także przykre zapachy. Sercem każdego urządzenia są filtry, gwarantujące kompleksową redukcję zanieczyszczeń. Odpowiednia ich kombinacja pozwoli usunąć nie tylko pyłki, znajdujące się w powietrzu, lecz również gazy. Sprawdźmy zatem, jakie rodzaje filtrów wyróżniamy.

Wybór oczyszczacza z odpowiednim filtrem jest kluczowy, od tego bowiem zależy, jakie zanieczyszczenia będzie wyłapywał z powietrza. Dlatego warto poznać podstawowe rodzaje filtrów, razem z ich zastosowaniem.

Filtry węglowe

Filtry węglowe stanowią obecnie najbardziej chłonne filtry, dostępne na rynku. Małe pory przy jednocześnie dużej powierzchni chłonnej gwarantują dużą sprawność i efektywność filtra. Filtr ten doskonale absorbuje nieprzyjemne zapachy, takie jak dym papierosowy, czy zapachy środków chemii gospodarczej, jednak będzie nieco mniej skuteczny w zwalczaniu alergenów oraz mikroorganizmów. Mają prostą konstrukcję, są łatwe w montażu, pracują bardzo efektywnie, skutecznie wychwytując większe pyły i szkodliwe gazy.

Filtry HEPA

Filtry HEPA w oczyszczaczach powietrza to z kolei filtry, usuwające większość zanieczyszczeń, przede wszystkim pyłki, pleśnie, bakterie, zarodki roztoczy czy sierść zwierząt. Rekomendowane przez lekarzy i alergologów, zwłaszcza w połączeniu z filtrem węglowym. Zastosowanie obu filtrów jednocześnie da gwarancję oczyszczenia powietrza na każdej płaszczyźnie.

Warto także zaznaczyć, że to właśnie to właśnie filtry HEPA eliminują groźne dla zdrowia człowieka cząstki smogu PM2,5.

Wysokiej klasy oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA, a także węglowymi, oferuje swoim klientom renomowana firma Global Water, zajmująca się także sprzedażą, serwisem i montażem systemów uzdatniania wody.

Filtry wodne

Szczególnym rodzajem filtra są filtry wodne. Zasysają one powietrze za pomocą wiatraka do komory z wodą. Zwiększają wilgotność w pomieszczeniach, nawilżając tym samym powietrze. Decydując się na ten typ filtra, pamiętajmy, aby regularnie wymieniać wodę i dokładnie go czyścić.

Filtry jonowe

Na koniec warto wspomnieć o filtrach jonowych. Zasada ich działania jest prosta: ładunek elektryczny przyciąga cząsteczki odwrotnie naładowane. Jony w oczyszczaczu są ujemne, w związku z czym przyciągają kurze i alergeny, unoszące się w powietrzu, a także bardzo drobne cząsteczki. Ich dodatkową zaletą jest bardzo cicha praca, a także wyjątkowa skuteczność: powietrze wychodzące przez taki filtr będzie w 99% wolne od mechanicznych zanieczyszczeń.