Naprawa wózków widłowych. Co warto wiedzieć?

Wózki widłowe, które powstały jako wsparcie dla pracowników jednej firmy, okazały się strzałem w dziesiątkę i dziś nie sposób się bez nich odejść w magazynach, halach produkcyjnych, sortowniach, przeładowniach i innych miejscach. Ich duża użyteczność wiąże się z intensywną eksploatacją. Pojazd ten wymaga więc regularnego serwisowania, a od czasu do czasu naprawy.

Naprawa wózków widłowych. Co warto wiedzieć?

Jak zadbać o wózek widłowy, aby jak najdłużej służył bezawaryjnie?

Od sprawności wózków widłowych zależy wydajność pracy, jej tempo oraz dotrzymywanie przez przedsiębiorstwo założonych terminów realizacji zadań. Nawet drobna awaria może spowodować duże utrudnienia w osiągnięciu celów, przestoje w pracy i konieczność jej reorganizacji do czasu usunięcia usterki. To wszystko oznacza stratę czasu, a wraz z nimi pieniędzy. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zadbać o wózek, aby uniknąć kosztownych i przeciągających się napraw. O tym, jak to zrobić, opowiada specjalista z firmy JHC Wózki Widłowe:

Podstawą dbałości o wózek widłowy jest używanie zgodnie z przeznaczeniem. Nie można przeciążać pojazdu, choć pojawia się taka pokusa, aby przewozić nim więcej, niż przewiduje specyfikacja. Drugi filar dbałości o wózki widłowe to regularne przeglądy i serwis.

W ramach serwisu przeprowadza się diagnostykę oraz wymianę części eksploatacyjnych, które z natury rzeczy z czasem się zużywają. Zaniechanie wymiany elementów układu hamulcowego, płynów i filtrów może przyczynić się do powstania usterek, których naprawa będzie droższa niż bieżące serwisowanie.

Profesjonalne naprawy wózków widłowych

Naprawy wózków widłowych różnią się zakresem – od regeneracji pojedynczych części, np. alternatora, przez wymianę uszkodzonych elementów po kapitalne remonty np. silnika. Niepozorne wózki widłowe są tak naprawdę dość skomplikowane. Mają złożony układ elektryczny, narażony na obciążenia układ hydrauliczny odpowiedzialny za dźwiganie ładunków, a także specyficzne elementy jezdne – niekiedy są to gąsienice.

Kontrola sprawności wózków widłowych to zadanie dla Urzędu Dozoru Technicznego. Wszelkie usterki powinny być więc niezwłocznie usuwane. Aby naprawiony wózek widłowy służył jak najdłużej, warto powierzać usunięcie usterki serwisom wyspecjalizowanym w tego typu pojazdach. Dzięki dostępowi do nowych oryginalnych części, odpowiednim narzędziom i wykwalifikowanej załodze takie firmy są w stanie naprawić wózek widłowy szybko (często na miejscu u klienta), sprawnie i z gwarancją długiej żywotności naprawionych lub wymienionych elementów.