Naprawa podnośników koszowych. Co warto wiedzieć?

Podnośniki koszowe to urządzenia transportu bliskiego ułatwiające prowadzenie prac na wysokościach. Znajdujący się na wysuwanym hydraulicznie ramieniu maszyny kosz pozwala bezpiecznie i wygodnie dostać się w wybrane miejsce. Niestety, podobnie jak wszystkie inne urządzenia, również podnośniki czasem ulegają awariom. Jak przebiega ich naprawa i gdzie szukać fachowej pomocy w takiej sytuacji?

Naprawa podnośnika koszowego

Naprawa usterek i remonty  – serwis podnośników

Awaria podnośnika koszowego na placu budowy czy podczas wykonywania innych prac to problematyczna sytuacja przeważnie wymagającą wezwania profesjonalnego serwisu. Podnośniki są maszynami o specyficznej i skomplikowanej budowie, a ich poprawne działanie uwarunkowane jest wieloma czynnikami, w tym również czynnikiem ludzkim (przeszkolony personel operujący). Jako urządzenia transportu bliskiego objęte są nadzorem UDT. Dlatego ich samodzielna naprawa przez operatora czy innego pracownika nie wchodzi w grę. Usługi takie świadczą wyspecjalizowane podmioty, dysponujące parkiem maszynowym (w tym również mobilnym) niezbędnym do wykonywania napraw oraz wykwalifikowanym personelem, na przykład firma AMP Serwis z Pabierowic.

Serwisanci mogą pomóc w nagłych wypadkach, gdy potrzebna jest niezwłoczna wymiana uszkodzonej części, aby wznowić pracę, ale przeprowadzają też remonty kapitalne podnośników koszowych. Dobry serwis powinien zapewnić obsługę maszyn o różnej konstrukcji (przegubowej, teleskopowej, nożycowej) i wszystkich czołowych producentów. Niezbędny jest też nowoczesny sprzęt diagnostyczny, samochodowy transportowe oraz bogaty zasób części zamiennych. Kluczowe powinno być zawsze szybkie i fachowe wykonanie naprawy podnośnika koszowego oraz satysfakcja klienta.

Co się może popsuć w podnośniku koszowym?

Wśród najczęściej wykonywanych napraw są: wymiany przewodów hydraulicznych, wymiany (lub regeneracje) siłowników, naprawy uszkodzeń mechanicznych, likwidacja luzów i wycieków, naprawy elektryki i hydrauliki, naprawy sterowania, regeneracje i naprawy elektrozaworów. Wszystkie elementy powinny być naprawiane zgodnie z zaleceniami producenta danej maszyny.

Przeglądy okresowe podnośników

Urządzenia objęte nadzorem UDT powinny przechodzić regularne przeglądy konserwacyjne w specjalistycznych serwisach. Pozwala to zapobiec kosztownym awariom maszyn i zapewnić bezpieczeństwo eksploatacji. Warto o tym pamiętać, mając na uwadze fakt, że w przypadku podnośników mamy często do czynienia z pracami prowadzonymi na dużej wysokości. Zakres i rodzaj niezbędnych badań okresowych zależy od rodzaju i specyfiki działania danej maszyny.