Napawanie czy ceramika – wpływ na żywotność części maszyn

Napawanie to jeden z procesów spawalniczych polegający na pokryciu powierzchni metalu innym, w celu stworzenia dodatkowego podłoża. Pozwala to uzyskać na powierzchni tzw. „napoinę”, wykonywaną w celu naprawienia danego elementu, w tym maszyn, poprzez usunięcie ubytków. Niejednokrotnie rozwiązanie to pozwala nie tylko wydłużyć żywotność urządzeń, ale też je uszlachetnić. Czy jest skuteczniejsze niż powłoki ceramiczne?

Napawanie a żywotność części maszyn

Jak już wspomniano, napawanie jest czynnością polegającą na pokryciu danej powierzchni stopionym innym metalem, w wyniku której powstaje „napoina”. Wykonuje się ją w celu zniwelowania ubytków czy też wzmocnienia materiału bądź jego uszlachetnienia. Nakładany materiał należy każdorazowo dopasować do indywidualnych wymagań sytuacji. Nie każdy element może być jednak poddany takiej regeneracji. Głównym kryterium kwalifikującym do jego wykonania jest gatunek materiału podłoża. Z uwag na fakt, iż proces ten odbywa się pod wpływem ciepła, zbyt kruche surowce mogą ulec pęknięciu. Należy pamiętać, że doprowadzenie do przegrzania przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. W przypadku regeneracji części maszyn specjaliści zalecają stopniowe nakładanie wielu warstw w odpowiednich odstępach czasu, pozwalając tym samym na ostygnięcie napoiny. Istotną rolę odgrywa także rodzaj zastosowanego materiału do napawania. Znajdujące się w nim wolfram i chrom pozwalają uzyskać szerokie oraz płaskie ściegi o grubości nawet 2mm. Wykonując poszczególne etapy odnowy, należy pamiętać, że tylko odtworzenie pierwotnego kształtu części pozwoli przywrócić maszynie pierwotny zakres działania.

Rola ceramiki w wydłużeniu żywotności maszyn

W każdym zakładzie produkcyjnym czy usługowym znajdują się maszyny, które na skutek czynników chemicznych, mechanicznych bądź korozji mogą ulec zniszczeniu. Z czasem nawet twarde stopy metali mogą zmienić swój kształt, zetrzeć się czy odkształcić. Część firm w takiej sytuacji decyduje się na wymianę elementów na nowe, a w przypadku możliwości poddania ich regeneracji – na napawanie. Czynności te niestety znacznie podwyższają wydatki. Chcąc wydłużyć żywotność wzmocnionych elementów warto zadbać o ich zabezpieczenie przez ponownym zużyciem. Specjalista z firmy Welding Alloys wyjaśnia, że na wrażliwą część metalu wystarczy zastosować powłokę zabezpieczającą składającą się z żywic epoksydowych i zawierającą wypełniacze ceramiczne.  Pozwalają one przywrócić powierzchni pierwotny kształt, a jednocześnie są spójne z materiałem rodzimym. Rozwiązanie to sprawdza się przy odnawianiu, ale czynność tą warto też wykonać przed wdrożeniem nowych części do pracy.