Najważniejsze instalacje w domu

Każdy budynek wyposażony jest w szereg instalacji, które w dużej mierze wpływają na komfort mieszkańców. Podstawą wszystkich współczesnych domów są oczywiście instalacje elektryczne, gazowe czy wodno-kanalizacyjne. Które z nich są najważniejsze i na co należy zwrócić uwagę podczas ich montażu? Sprawdź, zanim zdecydujesz się na zlecenie ich wykonania profesjonalistom.

Instalacja elektryczna – podstawa każdego domu

Jedną z najważniejszych instalacji każdego budynku, a przede wszystkim budynku mieszkalnego, jest instalacja elektryczna. Dzięki niej możliwe jest zasilenie:

  • wszelkich gniazdek, do których podłączane są sprzęty codziennego użytku,
  • oświetlenia, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie po zmroku.

Na budowie instalacja elektryczna powinna być wykonana w pierwszej kolejności – dzięki dostępności prądu możliwe jest między innymi sprawniejsze przeprowadzenie pozostałych prac remontowych. Jak podkreśla specjalista z firmy ”PLAST-BUD” Zofia i Kazimierz Olszewscy Spółka Jawna:

Instalacja elektryczna jest jedną z podstawowych, ale i jedną z najbardziej skomplikowanych w każdym domu. Jej wykonanie warto powierzyć profesjonalistom. Niewłaściwe podpięte przewody lub jakiekolwiek zaniedbania mogą zagrać zdrowiu, ale także życiu mieszkańców. Do wykonania instalacji elektrycznej konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji, ale i uprawnień – dodaje.

Instalacja wodno-kanalizacyjna

Trudno wyobrazić sobie budynek mieszkalny bez instalacji wodno-kanalizacyjnej. Podobnie jak w przypadku instalacji elektrycznej powinna być ona wykonywana na etapie początkowych prac w surowym budynku. Dzięki niej dostarczana jest woda do kranów oraz odprowadzane są ścieki. Instalacja wodno-kanalizacyjna musi być wykonywana przez odpowiednią, specjalistyczną firmę, która używa wytrzymałych materiałów. Urządzenia sanitarne są jednymi z najczęściej wykorzystywanych w domu. Każdy przynajmniej kilka razy dziennie korzysta z toalety, zlewów, wanny czy prysznica. Ze względu na częstą i intensywną eksploatację nie można stawiać na produkty gorszej jakości.

Ogrzewanie centralne lub instalacja gazowa

Współcześnie rodzaj ogrzewania, które będzie zastosowane w domu można wybrać zgodnie z własnymi preferencjami. Jeszcze kilka lat temu zdecydowanie częściej wybierana była instalacja ogrzewania centralnego, która według wyliczeń jest bardziej oszczędna. Ze względów ekologicznych współcześnie coraz chętniej wybierane są jednak instalacje gazowe. Jest to bardzo wygodny rodzaj ogrzewania, ponieważ nie trzeba męczyć się z rozpalaniem w piecu czy zakupem materiału opałowego. Zastosowanie instalacji gazowej wpływa przede wszystkim na oszczędność czasu, a koszty ogrzewania są w tym przypadku równie niskie.

Są to najważniejsze instalacje w każdym domu. Przekładają się na komfort wszystkich użytkowników i ciężko wyobrazić sobie bez nich prawidłowe funkcjonowanie. Oczywiście każdy właściciel domu może zdecydować się na dodatkowe instalacje, które np. umilą mu czas tak jak instalacja telewizji kablowej.