Najważniejsze cechy spawarek TIG

Spawarki TIG umożliwiają wykonywanie spawania z wykorzystaniem odpowiedniej technologii. Metoda jest niezwykle popularna, dlatego same urządzenia są bardzo często wybieranym rozwiązaniem. Dzięki temu sposobowi możliwe jest wykonywanie spawów z bardzo dużą precyzją, a co najważniejsze są one równe i trwałe. Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty spawania, konieczne jest dobranie odpowiedniego urządzenia. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze spawarki TIG?

spawarki TIG

Spawarka TIG – istotne aspekty podczas wyboru

W celu dopasowania odpowiedniego urządzenia, które zagwarantuje wysoki komfort pracy oraz odpowiednie efekty, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych parametrów. Do najważniejszych należą:

  • prąd spawania oraz cykl pracy,
  • zajarzanie łuku,
  • funkcja puls,
  • regulacja parametrów,
  • technologia oraz wykonanie.

Specjalista z firmy Spaw-Tom Dawid Grela zauważa: Wartość prądu spawania jest najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru spawarki TIG. Im większy zakres regulacji tego parametru, tym większe możliwości spawarki można uzyskać. Od prądu spawania zależy przede wszystkim zdolność spawania grubych elementów. Należy jednak pamiętać, że nie tylko górna granica jest ważna – ta odpowiada za możliwość spawania grubych elementów. W przypadku spawarek TIG równie istotna jest dolna granica – im mniejsza wartość, tym cieńsze elementy można spawać.

Udogodnienia spawarek TIG

Zajarzenie łuku jest sposobem, w jaki inicjowany jest łuk spawalniczy wytwarzany pomiędzy spawaną powierzchnią a elektrodą. W przypadku spawarek TIG wyróżnia się jego dwa rodzaje – TIG Lift gdzie zajarzenie odbywa się przez dotyk oraz TIG HF gdzie zajarzenie odbywa się poprzez wysoką częstotliwość.

Funkcja puls jest jedną podstawowych zalet tego rodzaju spawarek. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest wykonywanie spawania przy użyciu prądu o zmiennej wartości – naprzemiennie prądem wysokim oraz niskim. Poprzez opcję regulacji pulsu, możliwe jest uniknięcie przegrzania spawanego materiału.

Nowoczesne spawarki TIG oferowane przez producentów coraz częściej posiadają możliwość regulowania jej poszczególnych elementów. Dostępne na rynku modele pozwalają na regulację takich parametrów jak wypływ gazu, opadanie prądu, wybór tryb pracy i wiele innych. Zakres poszczególnej regulacji w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju wybranego modelu spawarki.

Wykonanie spawarki TIG w chwili obecnej jest zdominowane przez zastosowanie technologii inwertorowej. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku modele oparte są na jej działaniu, do rzadkości należą spawarki transformatorowe.

Spawarka w technologii TIG

Dobranie odpowiednie spawarki w technologii TIG powinno być uwarunkowane przede wszystkim rodzajem pracy, do jakiej będzie przeznaczona. Mniejsze modele zdecydowanie lepiej sprawdzą się w domowych warsztatach majsterkowiczów. Dużo bardziej rozbudowane i większe mają profesjonalne zastosowanie.