Na czym polegają pomiary wentylacji i dlaczego warto je przeprowadzić?

Dzięki wentylacji można cieszyć się świeżym powietrzem przez cały rok. Zdarza się jednak, że w wyniku błędów projektowych i instalacyjnych wentylacja nie pracuje, jak należy. Aby zlokalizować przyczynę problemów, konieczne jest przeprowadzenie pomiarów wentylacji. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jakie parametry są mierzone podczas pomiarów wentylacji oraz dlaczego warto je wykonywać.

Pomiary wentylacji

Co obejmują podstawowe pomiary wentylacji?

Podstawowe pomiary wentylacji obejmują sprawdzenie takich parametrów jak wartość temperatury, wartość ciśnienia oraz przepływ i regulacja układu wentylacyjnego. Urządzenia pomiarowe dobierane są w zależności od rodzaju elementów końcowych – kratek, zaworów i anemostatów – a także wielkości i wydajności mierzonej instalacji. Do najczęściej używanych przyrządów zaliczyć można:

  • Manometr – pomiar ciśnienia względem ciśnienia otoczenia. Istnieją manometry mechaniczne, elektroniczne i z rurek szklanych.
  • Anemometr – pomiar prędkości przepływu powietrza. Niektóre anemometry wskazują także kierunek przepływu. Urządzeniem pozwalającym dodatkowo na pomiar temperatury jest termoanemometr.
  • Balometr – pomiar natężenia przepływu powietrza na kratkach wentylacyjnych i anemostatach bez potrzeby korzystania z metod pośrednich. Jest odmianą anemometru.
  • Miernik CO2 – pomiar stężenia tlenku i dwutlenku węgla. Wykonywany przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym.

Wykorzystywane są również mierniki wielofunkcyjne, za pomocą których można mierzyć wiele parametrów. Zmierzony może być także hałas w instalacji wentylacyjnej. Efektem pomiaru wentylacji jest szczegółowy raport.

Dlaczego warto wykonywać pomiary już eksploatowanej wentylacji?

Właściwie zaprojektowana, zainstalowana oraz eksploatowana wentylacja zapewnia nieprzerwaną wymianę zużytego powietrza na świeże. Przebywanie w budynku z wadliwą instalacją wentylacyjną niesie ze sobą szereg negatywnych skutków. Objawami nieskutecznej wentylacji są między innymi para wodna skraplająca się na wewnętrznej stronie szyb, pleśń i wykwity na ścianach oraz nieprzyjemne zapachy roznoszące się po całym domu czy biurze. Usterki czy błędy w montażu mogą skutkować również szybszym zużywaniem się elementów instalacji wentylacyjnej i podwyższonymi rachunkami za energię elektryczną – tłumaczy specjalista z firmy WASO KLIM, która zajmuje się wykonywaniem profesjonalnych pomiarów wentylacji. Pomiary wentylacji są jednym z koniecznych do przeprowadzenia etapów odbioru budynku. Protokoły badania są wymagane chociażby przez sanepid. Warto jednak zdecydować się na pomiary instalacji wentylacyjnej już podczas jej eksploatacji, zwłaszcza jeśli zaobserwowano niepokojące objawy.