Na czym polega precyzyjna obróbka metalu?

Metal to tworzywo, bez którego trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek dziedzinę życia. To właśnie z tego materiału powstają elementy wykorzystywane jako części w skomplikowanych mechanizmach maszyn, stanowiące formy czy wykrojniki. Jak nietrudno się domyślić, formowanie tego tworzywa, aby nadać mu określony kształt, nie jest łatwym zadaniem. Z pomocą przychodzi jednak precyzyjna obróbka metalu.

obróbka metalu CNC

W jaki sposób można obrabiać metale?

Istnieje kilka metod obróbki metali. Umożliwiają one nadawanie temu materiałowi zamierzonej formy, a także wykonywanie w nim otworów, rowków czy wgłębień.

Metal to tworzywo, które poddaje się najczęściej obróbce skrawaniem. Z powodzeniem można go formować dzięki toczeniu – poprzecznemu, wzdłużnemu, zewnętrznemu oraz wewnętrznemu. Oprócz tego metal jest podatny na frezowanie oraz szlifowanie. Podczas szlifowania dochodzi do jego obróbki ściernej.

Istnieją także sposoby, aby przy pomocy specjalistycznych urządzeń wykonywać niewielkie otwory, detale i pracować ze szczególnie twardymi metalami. Służy do tego elektrodrążenie – i to zarówno wgłębne, jak i drutowe.

Chcąc jednak poprawić parametry dotyczące dokładności obróbki, opracowano bardziej zaawansowane metody. Precyzyjna obróbka metalu to efekt wykorzystywania możliwości komputerów i sterowanych przy ich pomocy urządzeń numerycznych.

Precyzyjna obróbka metalu, czyli taka wykorzystująca technologię CNC, pozwala uzyskać dokładnie taki kształt formowanego przedmiotu, jaki zakładał projekt. Metoda ta jest także ceniona ze względu na szybkość oraz powtarzalność obrabianych elementów. Dlatego też obróbka CNC cieszy się tak dużym powodzeniem wśród przedsiębiorców, którzy często zlecają obrabianie metalu na masową skalę” – wyjaśnia ekspert z firmy Narzędziownia WOŹNIAK.

Jak wygląda precyzyjna obróbka metalu?

Technologia CNC sprawiła, że obróbka metalu weszła na wyższy poziom. Jest to obecnie w pełni zautomatyzowany proces obsługiwany przez komputery.

Aby wykonać element z metalu lub nadać mu pożądany kształt, należy wcześniej wykonać jego techniczny projekt. Stanowi on źródło danych dla komputera oraz dla oprogramowania, które potrafią dzięki temu właściwie skonfigurować urządzenia i ich części robocze.

Urządzenia te przez cały czas mają te same ustawienia. Sprawia to, że wszystkie elementy, które powstają dzięki obrabiarkom, mają jednakowe kształty, wymiary czy identycznie wyglądające otwory, rowki. Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, czyli CNC, można stosować w przypadku toczenia, frezowania, a nawet drążenia.