Na czym polega groszkowanie betonu?

Powierzchnie betonowe i kamienne poddaje się różnego typu obróbce mechanicznej w celu nadania im odpowiedniej struktury. Jedną z metod przygotowania elementów betonowych jest groszkowanie, czasami określane, jako śrutowanie. Jaki jest cel groszkowania, jak to się robi i jak przebiega ta usługa w wykonaniu profesjonalnych firm, można przeczytać w artykule.

Groszkowany beton

Groszkowanie i  śrutowanie w podstawowej definicji

Groszkowanie, inaczej śrutowanie to obróbka mechaniczna różnego typu materiałów, której celem jest oczyszczenie powierzchni i nadanie jej odpowiedniej struktury. Najczęściej tym zabiegom poddaje się elementy metalowe przed ich finalną obróbką. Równie skuteczne jest podczas renowacji i przygotowania elementów z betonu i kamienia. Groszkowanie jest zabiegiem wymagającym dużego doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu. Dlatego najlepiej zlecić je profesjonalnej firmie, która zagwarantuje skuteczne przeprowadzenie usługi. Jedną z nich jest przedsiębiorstwo techniki diamentowej Jumar z Morawicy.

W jaki celu wykonuje się groszkowanie betonu?

Groszkowanie jest najlepszą metodą na celowe wykonanie nierównej i szorstkiej powierzchni betonowej i kamiennej. Najczęściej w ten sposób nadaje się schodom i posadzkom antypoślizgowy charakter, zabezpieczający użytkowników przed niekontrolowanym upadkiem. Groszkowanie betonu znakomicie sprawdza się podczas czyszczenia powierzchni z mleczka cementowego, pozbywania się starych powłok malarskich oraz wszelkich zbędnych elementów i luźnych frakcji z płaszczyzn wykonanych z betonu lub kamienia. Przydatne jest również przy renowacji powierzchni, gdy odsłania wszystkie ukryte pęknięcia i szczeliny w betonie.

Urządzenia i maszyny, czyli groszkowniki

Do groszkowania służą groszkowniki ręczne oraz maszynowe. Wszelkie drobna prace renowacyjne betonów znakomicie wykonywać można ręcznymi urządzeniami, wyposażonymi w specjalnie dostosowane końcówki. Duże i płaskie powierzchnie obrabia się najskuteczniej masywnymi maszynami do groszkowania. Mogą to być maszyny pneumatyczne, które wykonują pracę za pomocą sprężonego powietrza. Wyrzuca ono ze znaczną prędkością, sięgającą do 23 m/s śruciny o dużej granulacji. Metalowe kulki uderzają dynamicznie w betonową powierzchnię, czyszcząc i nadając jej strukturę groszkowaną. W wyniku pracy maszyny groszkującej na powierzchni pojawiają się niewielkie zagłębienia o głębokości od 3 do 5 mm. Urządzenie ma zdolność pochłaniania wzbijającego się kurzu oraz wszystkich pozostałości. Innym rozwiązaniem  są urządzania planetarne ze specjalnymi głowicami do groszkowania powierzchni betonowej. Umożliwiają one szybkie wykonanie szorstkich, antypoślizgowych płaszczyzn oraz przygotowanie posadzki pod wylewki np. z żywic epoksydowych.