Na czym polega gięcie blach na prasie?

Gięcie blach przy pomocy profesjonalnej krawędziarki (prasy krawędziowej) sterowanej numerycznie to doskonała metoda wydajnego i precyzyjnego gięcia materiału. Technologia ta znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach, cechując się ogromną dokładnością, szybkością i ekonomicznością. Jak dokładnie przebiega proces gięcia blach?

Gięcie na prasach krawędziowych w praktyce

Usługi gięcia blach na prasach krawędziowych sterowanych numerycznie są wykonywane w oparciu o rysunki techniczne dostarczone przez klienta lub opracowane przez samego usługodawcę. Przyjmują one formę drukowaną bądź też cyfrową – w formie plików CAD (dwg bądź dxf). Firma Jugema wykonuje gięcie CNC na długości 4 metrów z naciskiem 220 ton. Zaletą tej wyjątkowej metody obróbki materiałowej jest uzyskanie efektu bezbłędnej powtarzalności elementów. Gięcie blach jest w 100% powtarzalne, w związku z czym sprawdza się przy zamówieniach indywidualnych, jak również przy produkcji wielkoseryjnej.

Najważniejsze zalety gięcia CNC

Dzięki zróżnicowanym stemplom i matrycom, blacha może być wygięta na rozmaite, najbardziej skomplikowane kształty. Gięcie ma charakter sprężysty i plastyczny, wskutek czego obrabiany materiał podlega trwałym zmianom krzywizny według życzenia i zapotrzebowania. Elementy konstrukcyjne prasy zabezpieczają blachę przed niepożądanym odkształceniem w trakcie gięcia oraz pozwalają na proste i szybkie dostosowanie stołu roboczego i elementów naciskowych do rodzaju i wielkości giętego materiału oraz zadanego cięcia. Dzięki temu surowiec jest wykorzystany w optymalny sposób.

Wycena usługi gięcia na prasie

Wycena usługi gięcia na prasie zależy od kilku czynników, przede wszystkim od tego czy gięciu podlega materiał usługodawcy, czy powierzony przez klienta. Pod uwagę należy wziąć też ilość i rodzaj gięć. Obróbce mogą podlegać cienkie, jak i grube arkusze blachy – stal nierdzewna, aluminium oraz inne rodzaje. Nie ulega wątpliwości, że korzystanie z usługi gięcia na prasie znajduje spore uzasadnienie ekonomiczne, szczególnie przy produkcji wielkoseryjnej. Wystarczy skontaktować się z firmą Jugema, bądź też innym usługodawcą.