Na co zwracać uwagę przy wynajmie sprzętu budowlanego?

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego pozwalają korzystać z profesjonalnych maszyn i urządzeń budowlanych bez konieczności ich kupowania. To doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą optymalizować koszty działalności i podejmować ambitne projekty budowlane. Dzięki wypożyczalniom płacimy tylko za użytkowanie sprzętu, unikając kosztów jego zakupu, utrzymania, serwisowania oraz przechowywania.

wynajem-sprzetu-budowlanego

Idea wypożyczania sprzętu budowlanego po raz pierwszy pojawiła się w połowie XX wieku w Finlandii. Od tego czasu wypożyczalnie rozprzestrzeniły się na całym świecie, oferując wynajem specjalistycznego i drogiego sprzętu w cenie dostępnej nawet dla małych firm. Dzięki temu, nowe firmy budowlane na rynku zyskały dostęp do najnowocześniejszych zdobyczy techniki budowlanej, co pozwala im podejmować nawet najbardziej ambitne zlecenia.

Jak korzystnie wynająć sprzęt budowlany?

Na polskim rynku wypożyczalnie sprzętu budowlanego mają zróżnicowane oferty, dlatego przed wybraniem tej najlepszej warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich jest oczywiście cena, jednak pamiętajmy, że cena najmu to nie wszystko. Jak doradza pracownik firmy Ramirent:

Tak naprawdę ważniejsze od ceny są warunki zapisane w umowie. Ponieważ w tej branży nie są jednolite. Szczególnie istotne są kwestie dotyczące kosztu naprawy ewentualnych awarii sprzętu i dodatkowych opłat.

Ważnym zapisem są np. ustalenia dotyczące niezawinionych przez Klienta usterek. W tym wypadku wypożyczalnia sprzętu powinna nam zagwarantować szybkie usunięcie usterki albo dostarczenie takiego samego albo podobnej klasy sprzętu budowlanego w zamian. W umowie powinno się także uwzględnić odliczenie kosztów za okres przestoju sprzętu i maszyn, który miał miejsce z powodu niezawinionej przez klienta usterki.

Udogodnienia przy wynajmie sprzętu

Warto się też dowiedzieć, czy wypożyczalnia oferuje korzystne zniżki i ułatwienia dla klienta. Przykładowo, niektóre firmy oferują udogodnienia dla wynajmu flotowego, gdzie przy większej liczbie wypożyczonego sprzętu umożliwiają korzystne negocjacje dotyczące ceny wynajmu.

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego oferują też zniżki za dłuższy okres najmu. Takie rozwiązanie jest między innymi w firmie Ramirent, gdzie przy 7 dniach wynajmu płacimy tylko za 5, a przy wynajmie na miesiąc tylko za 18 dni.

Innym ułatwieniem jest tzw. umowa ramowa. Dotyczy klientów, którzy planują nadal korzystać z wypożyczalni w przyszłości. Umowa ta określa stałe warunki współpracy i nie ma potrzeby podpisywania następnej umowy, co znacznie oszczędza czas. Dzięki niej procedura wypożyczania będzie prostsza i zaprocentuje szybszym uzyskaniem niezbędnego sprzętu.

Niektóre wypożyczalnie dbają o interesy klienta w ten sposób, że wprowadziły ubezpieczenia od awarii wynikłych z nieprawidłowej eksploatacji sprzętu. To ważny zapis, ponieważ pozwala uniknąć kar za wypadki losowe, nieumyślne uszkodzenie czy kradzież sprzętu. To bardzo dobre zabezpieczenie szczególnie przy wynajmie drogich maszyn.

Pamiętajmy, żeby przy wynajmie sprzętu budowlanego nie kierować się wyłącznie najniższą ceną. Ponieważ takie podejście na dłuższą metę jest nieopłacalne. Zdecydowanie lepiej wynająć sprzęt droższy, ale za to lepszej marki i na podstawie umowy, która zabezpiecza interesy najemcy. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek i będziemy mieć pewność, że sprzęt będzie sprawny, a jego awarie nie spowodują przestoju na budowie.