Możliwości wykorzystania żurawi samojezdnych

Powstają codziennie, zachwycają swoimi rozmiarami, sięgają chmur… imponujące kilkunastopiętrowe budynki i wieżowce nie pojawiają się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Do ich budowy jest konieczne użycie specjalistycznych maszyn i urządzeń. Ogromną rolę na placach budów odgrywają żurawie samojezdne. Co istotne, można je wykorzystać jeszcze w wielu innych pracach. Jak to wygląda w praktyce?

wynajem żurawi samojezdnych

Żurawie samojezdne – czym są?

Żurawie samojezdne często są nazywane samochodowymi ze względu na swoją budowę. Te bezpieczne, wielofunkcyjne i wygodne maszyny różnią się między sobą konstrukcją czy typem podwozia. Nierzadko występują w wersji gąsienicowej, terenowo-kołowej, jezdniowo-terenowej – zależnie od modelu.

Najpopularniejszy żuraw samojezdny składa się z wyciągarek, które mają mechanizmy zbudowane na odrębnej konstrukcji nośnej. Są to na przykład ramy i wychylny wysięgnik umieszczony na obrotowej kolumnie. Jej obrót umożliwia podnoszenie, przenoszenie i opuszczanie ładunku. Żurawie samojezdne mogą pracować w różnych trybach – w tym transportowym i dźwigowym, gdzie w tym drugim przypadku podwozie jest podnoszone na wysuwanych podporach. Popularną odmianą tej maszyny jest HDS – montowany na ciężarówkach, którego nośność wynosi z reguły kilka ton.

Jak mówi specjalista z firmy TraStal: obecnie producenci oferują żurawie samojezdne z różnym napędem – mechanicznym, elektronicznym i hydraulicznym. Warto pamiętać również o maszynach napędzanych przez silniki spalinowe, jak w przypadku wersji samochodowych.

Do czego są wykorzystywane żurawie samojezdne?

Żurawie samojezdne cechuje mobilność, stabilność i wielofunkcyjność, dlatego są chętnie wykorzystywane w wielu pracach. Przede wszystkim odnajdują zastosowanie w:

  • montażu konstrukcji stalowych,
  • działaniach demontażowych,
  • załadunku i rozładunku maszyn oraz kontenerów,
  • wycince,
  • wyburzeniach i rozbiórkach.

Z pomocą żurawi samojezdnych bez przeszkód podniesiesz kilku, a nawet kilkunastotonowe elementy. Co istotne, mniejsze modele sprawdzą się w ograniczonych warunkach przestrzennych.

Bardzo popularny jest też wynajem żurawi samojezdnych, dzięki któremu szybko i bezproblemowo skorzystasz z najnowszego i najlepszego sprzętu w korzystnych cenach. Zamiast więc wydawać ogromne sumy na zakup urządzenia, rozważ jego wypożyczenie. Ponadto niektóre firmy oferują również najpotężniejsze dźwigi, unoszące towar ważący nawet ponad 200 ton! Warto się zwrócić do renomowanej placówki, która się zajmuje wynajmem żurawi, by ustalić szczegóły.