Możliwości wykorzystania ładowarek teleskopowych

Obecnie branża budowlana dynamicznie się rozwija, a co za tym idzie, oferuje nowe rozwiązania. Jedną z nich jest szerokie zastosowanie ładowarek teleskopowych, które można użyć w nawet najmniej oczywistych warunkach. Od prac budowlanych, przez rolnictwo, do branży reklamowej. Dzięki temu nie tylko wiele robót zostanie wykonanych bez konieczności innych sprzętów, ale z pewnością przyspieszy to proces całego przedsięwzięcia. Jakie zatem możliwości dają ładowarki teleskopowe?

Wykorzystanie ładowarki teleskopowej

Ładowarki teleskopowe – co to właściwie jest?

Najprościej mówiąc, są to wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym, zmiennym wysięgiem. Składają się z podwozia samochodowego, ramienia z teleskopem, kabiny operatora, a na ich końcu można zamontować różnego rodzaju osprzęt dodatkowy. Między innymi mogą to być widły, łyżki, pług, a nawet kosz do transportu ludzi. Są one określane mianem uniwersalnych, dlatego, że mogą nawet całkowicie zastąpić inne sprzęty budowlane. Obecnie wiele firm oferuje wynajem ładowarek teleskopowych, dzięki czemu ich odpowiedni dobór pozostaje znacząco prostszy, jak i zdecydowanie będzie to niższy koszt niż w sytuacji samodzielnego zakupu maszyny. Ładowarki teleskopowe dzielą się na 2 kategorie – sztywne czołowe i obrotowe. Czołowe posiadają wysięgnik po prawej stronie, a kabina operatora pozostaje nieruchoma. Ich główną zaletą jest duży udźwig, który w przypadku niektórych modeli wynosi nawet do 21 ton. Natomiast w ładowarkach obrotowych, kabina z wysięgnikiem jest ruchoma, co pozwala unosić ładunek na dużą wysokość. Nowoczesne ładowarki teleskopowe posiadają dodatkowe funkcje, takie jak zoptymalizowane zużycie paliwa, system blokowania ruchów, czy również takie elementy, które zapewniają komfort dla operatora, czyli wygodne fotele i klimatyzacja. Co więcej, na ich stabilność wpływa zrównoważony środek ciężkości, co sprawia, że są bezpiecznym w użyciu sprzętem.

Tradycyjne zastosowanie ładowarek teleskopowych

Między innymi ładowarki wykorzystywane są do budownictwa, transportu oraz uprawy i hodowli zwierząt. W budownictwie ich główną zaletą z pewnością jest wielofunkcyjność, która pozwala na działania zastępujące inne maszyny. Dzięki dużym możliwościom udźwigu, ładowarka bez problemu może przeładować i przetransportować takie elementy, jak kamienne bloki czy stalowe konstrukcje. Co więcej, poprzez zmianę osprzętu może pełnić funkcję koparki i wykopać ziemię pod budowę budynku. Z pewnością wyeliminuje to dodatkowy koszt, a także czas poświęcony na użycie innych maszyn. Ładowarki wyposażone są w panel sterowniczy i bezpieczną kabinę, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy operatora. Mogą być użytkowane bez względu na panujące warunki atmosferyczne, a także na trudnych i nierównych podłożach, bez obawy o ich nieprawidłowe funkcjonowanie.

W gospodarstwach rolnych lepiej sprawdzają się ładowarki czołowe. Z racji ich konstrukcji, która umożliwia przenoszenie nawet bardzo ciężkich elementów. Dużą zaletą będzie ich użycie podczas płodów, kiedy ładowarka nie tylko ułatwi proces przewożenia, ale także zmniejszy nakład pracy i przyspieszy magazynowanie lub przygotowanie płodów do wysyłki –  jak podkreśla specjalista z firmy EM-Tech sp. z o.o.

Co więcej, dzięki możliwości zamontowania specjalnego osprzętu takiego jak widły czy pług, maszyna może być wykorzystana do pozostałych prac porządkowych. Między innymi usprawni proces przewożenia belek siana i pasz dla zwierząt hodowlanych, a także zbierania odpadów.

Nowoczesne możliwości ładowarek teleskopowych

Bardzo często ładowarki wykorzystuje się w kopalniach z racji tego, że bez problemu mogą pracować zarówno na ziemi, jak i pod powierzchnią. Głównie biorą udział w transporcie różnych elementów, jak i są używane podczas konserwacji maszyn. Nowoczesnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie maszyn wyposażonych w kosz podnośnikowy. Ze względu na stabilną konstrukcję, w bezpiecznych sposób i na dowolnej wysokości istnieje możliwość zamontowania billboardów reklamowych. Ze względu na ich możliwości wysokościowe, chętnie wykorzystywane są również na lotniskach. W szczególności jako maszyna do holowania samolotów, ale także usprawniają prace naprawcze lub wymianę oświetlenia lotniskowego.