Minikoparki w praktyce. Kiedy warto je stosować?

Minikoparki to kompaktowe urządzenia o niewielkich gabarytach, które sprawdzają się podczas prac na terenie, gdzie mamy małą przestrzeń do manewrowania oraz podczas prac, które wymagają wyjątkowej precyzji. Do jakich robót dokładniej możemy wykorzystywać nowoczesne minikoparki w praktyce? – Minikoparki pomagają nam nie tylko przy wykopach, ponieważ wyposażone w odpowiedni osprzęt, mogą wykonywać o wiele więcej różnych zadań.

minikoparka

Wykonywanie wykopów

Nazwa minikoparki słusznie sugeruje nam, że to maszyna, której używamy do wykonywania wykopów. Minikoparką przygotujemy na przykład wykopy pod fundamenty domu i przydomowe instalacje (woda, kanalizacja, prąd, gaz), pod linie telefoniczne i nowoczesne światłowody, wykopiemy przydrożne rowy, czy kanały. Minikoparką wykopiemy otwory pod fundamenty słupów ogrodzeniowych, latarni, znaków drogowych itd. Do takich prac używamy charakterystycznych, standardowych łyżek do kopania. To jednak nie wszystkie możliwości minikoparek, ponieważ używamy ich również do wykonywania innych prac.

Skarpowanie, profilowanie powierzchni

Minikoparki, podobnie jak koparki, wykorzystywane są również do skarpowania, czyli mówiąc w dużym uproszczeniu, do wykonywania nasypów ziemnych w formie skarpy. Do takich prac potrzebujemy innych łyżek. Jak mówi nam przedstawiciel firmy ZAMA z Poznania, do wyboru mamy łyżki, które pracują w jednej osi oraz łyżki do skarpowania z przechyłem bocznym. Podobnych, często nawet takich samych łyżek używamy do profilowania terenu minikoparką. Przygotowujemy w ten sposób teren pod kolejne prace jak ubijanie gruntu za pomocą zagęszczarki lub walca.

Prace wykonywane innym osprzętem niż łyżki

Minikoparkę możemy wyposażyć nie tylko w łyżki, ale także inny osprzęt, którym wykonywać można szereg różnych prac. Minikoparka z chwytakiem może przenosić ciężkie elementy z miejsca na miejsce, możemy nią sortować materiały, układać kamienie przy kształtowaniu terenu itd. Lemiesze do minikoparek służą do przemieszczania ziemi, żwiru, obornika, czy śniegu. Do wielu nowoczesnych minikoparek możemy podłączyć także młoty hydrauliczne, nazywane też młotami wyburzeniowymi – jak wskazuje ta nazwa, młot może pomóc w wyburzaniu różnych obiektów. Idealnym przykładem takich nowoczesnych minikoparek są minikoparki japońskiej marki Takeuchi, do których podłączymy też wiertnice (napęd i wymienne wiertła o różnej długości, średnicy, z różnymi zębami), czy zęby zrywające. Osprzęt do minikoparek i koparek jest dziś naprawdę zaawansowany. Osobę, która nie interesuje się maszynami budowlanymi, w szczególne zaskoczenie może wprawić mnogość osprzętu do maszyn, które oferuje kultowa marka Caterpillar – do ich koparek dokupić można na przykład dmuchawy śniegowe, frezarki do nawierzchni, glebogryzarki, czy specjalne głowice do karczowania.