Metody zastosowania rur stalowych bez szwu

Rury stalowe dzielimy na dwie podstawowe grupy – ze szwem i bez szwu. Te drugie są znacznie nowocześniejsze. Każde z tych rozwiązań ma nieco inna charakterystykę. Używa się też ich do różnych zastosowań. Co warto wiedzieć na temat tego rodzaju rur stalowych? Jakie są ich zastosowania? Czym różnią się od rur ze szwem? Odpowiedzi na te pytania poznacie czytając nasz artykuł.

rury stalowe

Charakterystyka rur bezszwowych

Rury bezszwowe wynaleziono w Niemczech, w ostatniej dekadzie XIX wieku. Takie rury wytwarza się metodą tak zwanego walcowania pielgrzymkowego. Specjalny walec wycina otwory w materiale z którego ma powstać rura – dzięki temu nie trzeba wykonywać żadnych połączeń – fachowo nazywanych szwami. Rury bezszwowe są więc wyższej jakości i wyróżniają się większą wytrzymałością – w przeciwieństwie do rur ze szwem nie mają słabych punktów, które mógłby przypadać w miejscu połączenia materiału. Rury bezszwowe znajdziecie w ofercie firmy Unitube. Rury bezszwowe mogą mieć różne kształty – materiałem, z którego się je wykonuje są tak zwane wlewki, które bywają okrągłe, kwadratowe, lub wieloboczne  – przed walcowaniem wlewki muszą zostać rozgrzane, by można było wyciąć w nich otwór. Wytrzymałość rury zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana wlewka, ale znaczenie ma tu też technologia walcowania.

Gdzie stosuje się rury bezszwowe?

Rury bezszwowe, cenione są przede wszystkim za swoją wyjątkową wytrzymałość. Dlatego bardzo chętnie stosuje się je przy budowie różnego rodzaju instalacji, w których ta cecha jest konieczna. Rury bezszwowe to ważny element instalacji gazowych i kanalizacyjnych. Poza tym, dość często są one elementami konstrukcyjnymi w branży budowlanej, energetycznej, górniczej, czy chemicznej.  Wykonuje się z nich także na przykład otwory wiertnicze i kotły – ale to nie wszystko. Tego rodzaju rury stosowane są też często w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym. Wykonane na specjalne zamówienie często stają się też elementem nowoczesnych, designerskich mebli. Rury bezszwowe mogą mieć różne właściwości fizyczne – możemy dobrać je do konkretnego zastosowania, dlatego też są wykorzystywane w aż tylu branżach. Na przykład wspomniana wyżej firma Unitube, oferuje rury bezszwowe specjalnie stworzone z myślą o zastosowaniach w niskich, lub podwyższonych temperaturach. Są też rury bezszwowe specjalnie przegotowane do budowy kotłów, odporne na wysokie ciśnienie, stworzone z mulą o budowie maszyn, czy budowie konstrukcji stalowych. Ważne, by odpowiednio dobrać rury bezszwowe do naszych potrzeb.