Materiały zabezpieczające towar w trakcie transportu

Odpowiednie zabezpieczenie przewożonych materiałów jest podstawą każdego ich transportu. Jeśli zrobimy to w nieodpowiedni sposób, stworzymy zagrożenia dla życia i zdrowia kierowcy oraz pasażerów i uczestników ruchu drogowego, a także narazimy na uszkodzenia sam ładunek. Jakie zatem materiały zabezpieczające towar w trakcie transportu wyróżniamy?

Zabezpieczenie towaru w trakcie jego transportu regulowane jest odpowiednimi przepisami prawa.

Zgodnie z nimi ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu ani dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę. Nie może naruszać stateczności pojazdu ani utrudniać jego kierowania. Ładunek nie może także ograniczać widoczności drogi i zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych lub tablic rejestracyjnych. Zastosowane mocowania muszą zabezpieczać ładunek przed przemieszczaniem się podczas jazdy, a materiały sypkie muszą być przewożone w skrzyniach.

Odpowiednie zabezpieczenie ładunku to jednak nie tylko użycie właściwych akcesoriów, lecz także trzymanie się konkretnych procedur. Sprawdź, jakich.

Procedury

Pierwszy krok to sprawdzenie czy platforma załadunkowa i inne urządzenia do mocowania ładunków są w dobrym stanie, a następnie zamocowanie ładunku tak, aby nie mógł się przesuwać. Metodę mocowania dobiera się w zależności od rodzaju ładunku, a w dalszej kolejności sprawdza, czy sprzęt do mocowania jest przystosowany do podróży.

Pamiętajmy, że środek ciężkości ładunku powinien znajdować się jak najbliżej osi wzdłużnej.

Zabezpieczenie towaru w trakcie transportu

Podstawą zabezpieczenia towaru w trakcie transportu będzie dobór odpowiednich materiałów. Będą to przede wszystkim pasy mocujące, łańcuchy, liny stalowe, napinacze, maty antypoślizgowe, folie rozciągle, folie termokurczliwe, dostępne w renomowanej firmie Jaremar, taśmy stalowe lub plastikowe oraz czujniki wstrząsu.

Wspomniana firma jest ekspertem w zakresie przygotowania ładunków o dowolnych gabarytach do transportu drogowego, powietrznego oraz morskiego.

Warto zwrócić uwagę na szczególny rodzaj materiałów zabezpieczających towar, jakimi są materiały antykorozyjne. Należą do nich pochłaniacze wilgoci, papiery antykorozyjne VCI, folie VCI, saszetki antykorozyjne oraz emitery VCI.

Sposoby mocowania

Na bezpieczeństwo towaru w trakcie transportu składa się także odpowiedni sposób jego mocowania, mający za zadanie przede wszystkim ochronę ładunku przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Można go zatem ryglować, blokować, mocować odciągami prostymi lub przepasującymi ładunek od góry.