Maszyny używane do robót drogowych

Nie sposób wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach wykonywanie jakichkolwiek prac z zakresu budownictwa bez wykorzystania szerokiego arsenału maszyn. Nie inaczej jest w przypadku robót drogowych, które obejmują nie tylko budowanie nowych dróg, ale również renowację i przebudowę już istniejących. Jakie maszyny są najczęściej używane w tym celu?

Równiarka

Głównym zadaniem równiarki jest odpowiednie profilowanie podłoży, na których następnie wykonywane są nawierzchnie dróg i inne powierzchnie, takie jak płyty lotnisk. Mogą być również stosowane do wyrównywania pól, do mieszania materiałów drogowych oraz do zrywania starych, wierzchnich warstw dróg i gruntu. Ze względu na takie czynniki jak konstrukcja czy napęd równiarki dzielimy między innymi na samojezdne, ciągnione, mechaniczne i hydrauliczne.

Walec

Charakterystyczną cechą walca jest posiadanie przez niego co najmniej jednego, a najczęściej dwóch, ciężkich obrotowych wałów, służących do zagęszczania nawierzchni drogowych. Wysoka masa walca powoduje, że nawierzchnię po której się przemieszcza zostaje wyrównana i utwardzona. Obecne na rynku maszyny tego typu dzielimy między innymi na walce wibracyjne, statyczne, gładkie, tarczowe etc.

Ładowarka

Jak sama nazwa wskazuje, ładowarki służą załadunkowi materiałów – przede wszystkim sypkich, takich jak piasek, żwir i inne kruszywa – na oddzielne środki transportu. Mogą być również wykorzystywane do przewożenia tych materiałów na niewielkich dystansach.

Koparki

Jej głównym zadaniem jest kopanie, czyli oddzielanie urobku od gruntu i przenoszenie pozyskanego w ten sposób materiału do środka transportu bądź na składowisko. Elementem roboczym jest łycha, którą można odczepić od wysięgnika i na jej miejsce zamontować inne narzędzia – w ten sposób koparka zyskuje dodatkowe funkcje. Przykładowo po zamontowaniu młota hydraulicznego, koparka może zostać wykorzystana do skutecznego skuwania starych nawierzchni drogowych.

Wiertnice horyzontalne

Zadaniem tych maszyn jest wykonywanie poziomych przewiertów, które następnie wykorzystane zostaną do montażu infrastruktury technicznej, takiej jak instalacje wodne, energetyczne i gazowe bądź kanalizacja. Zastosowanie tych urządzenia pozwala znacząco oszczędzić czas i pieniądze – przewiert wykonywany jest z jednego miejsce, bez konieczności niszczenie wierzchnich warstw drogi i tworzenia wykopów.

Szeroki wybór wysokiej jakości maszyn do robót drogowych i nie tylko znajdziemy w ofercie firmy XCMG-Europa – wiodącego producenta sprzętu na potrzeby branży budowlanej.