Kryteria wyboru sprzętu budowlanego

Sprzęt budowlany to bogaty wachlarz maszyn, narzędzi i urządzeń umożliwiających wykonywanie różnego rodzaju prac na placu budowy. Dzisiaj, dzięki ofertom wypożyczalni sprzętu budowlanego, tego typu urządzeń nie trzeba już kupować, a można je wynająć, co jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Na co jednak zwracać uwagę przy wyborze sprzętu budowlanego i czym się kierować korzystając z takiej oferty?

Przeznaczenie sprzętu budowlanego – rodzaj prac na budowie a parametry sprzętu

Podstawowy podział sprzętu budowlanego obowiązuje ze względu na specyfikę i przeznaczenie poszczególnych urządzeń. Przy ich wyborze należy brać pod uwagę przede wszystkim potrzeby związane z daną inwestycją, a więc jakiego rodzaju prace będą wykonywane na placu budowy. Do podstawowych działań należą:

  • Prace ziemne – wszelkiego rodzaju wykopy czy nasypy, jak i innego typu kształtowanie podłoża wykonuje się głównie przy użyciu ładowarek i koparek oraz koparko-ładowarek. Podstawowe kryteria wyboru tego typu sprzętu budowlanego to masa maksymalna oraz pojemność łyżek. Do wyboru są również minikoparki oraz miniładowarki. Oprócz tego do prac ziemnych wykorzystuje się również walce o różnej masie.
  • Prace betoniarskie – betoniarki to niezastąpione urządzenia na większości placów budowy. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na pojemność maszyny.
  • Transport materiałów – do przemieszczania wszelkiego rodzaju materiałów budowlanych wykorzystuje się różne maszyny. Do wyboru są m. in. wózki widłowe i paletowe oraz specjalne wozidła budowlane. Ponadto przydatne mogą się też okazać wciągarki, podesty i dźwigi. Wybierając maszyny do transportu materiałów budowlanych czy też osób na budowie, warto brać pod uwagę udźwig danego urządzenia.
  • Obróbka materiałów – do obróbki materiałów na budowie wykorzystuje się szeroki asortyment specjalistycznych urządzeń, w tym elektronarzędzi, takich jak pilarki, szlifierki czy wiertnice. Przy ich wyborze należy zwracać uwagę na parametry techniczne, takie jak wymiary i zakres pracy oraz moc.

Oprócz tego sprzęt budowlany obejmuje wiele innych maszyn różniących się przeznaczeniem i parametrami technicznymi, które należy uwzględnić przy wyborze urządzeń.

Inne kryteria

Jakimi jeszcze kryteriami warto kierować się przy wyborze sprzętu budowlanego?

Nie bez znaczenia jest tu marka urządzenia. – Podpowiada przedstawiciel wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent. – Wybierając sprzęt uznanych producentów cieszących się renomą na globalnym rynku, możemy mieć pewność co do jego funkcjonalności i trwałości. Przy wynajmie sprzętu warto również zwrócić uwagę na stan urządzeń. Zadbane maszyny znanych marek to dobry wybór, który usprawni realizację inwestycji budowlanej.