Jakich maszyn używa się do budowy dróg gruntowych?

Drogi dzielą się na kilka kategorii, zależnie od lokalizacji i przeznaczenia. Przykład stanowią drogi gruntowe, które z definicji występują głównie na terenach polnych i leśnych. Mogą one być dodatkowo pokryte innym materiałem, który ulepszy ich właściwości oraz zwiększy wygodę podczas prowadzenia pojazdów. Jakie maszyny wykorzystuje się do budowy dróg tego typu? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

Maszyna budowlana

Droga gruntowa a droga twarda

Jedna z klasyfikacji rodzajów dróg zakłada podział na drogi gruntowe i twarde. Drugi rodzaj charakteryzuje się długością powyżej 20 metrów oraz nawierzchnią betonową, kostkową, bitumiczną, brukowcowi lub klinkierową. A zatem, drogi, do których budowy używa się innych materiałów, są nazywane gruntowymi. Mogą one nie być niczym pokryte, ale często zagęszcza się ją na przykład żwirem lub żużlem. Typowe jest dla nich to, że podczas budowy nie ingeruje się w strukturę gruntu. Poza tym mogą być nieodpowiednie dla pojazdów przystosowanych do twardych nawierzchni. Jednak budowa dróg gruntowych jest bardzo popularna szczególnie w mniejszych miejscowościach. Ukształtowanie nawierzchni oraz ewentualne zagęszczenie jej dodatkowymi materiałami pozwala nadawać im pożądane cechy.

Budowa dróg gruntowych a maszyny

Wykonanie drogi gruntowej wysokiej jakości, która zapewni komfort przemieszczania się, wymaga użycia maszyn przeznaczonych do tego celu. Przykładem są równiarki, które pozwalają wyprofilować nawierzchnię, czyli wyrównać ją, a także ukształtować spadki. Dzięki temu nawet jeśli droga nie jest twarda, to jazda po niej będzie bardziej komfortowa. Następnie przydatne mogą okazać się walce, które odpowiadają za zagęszczanie nawierzchni. Innymi maszynami, których używa się podczas budowy dróg gruntowych, są na przykład koparki i ładowarki. Wykorzystanie specjalistycznego sprzętu usprawnia roboty drogowe i ziemne oraz ulepsza efekty prac.

Kto zajmuje się budową dróg gruntowych?

Podczas budowy dróg gruntowych można zatrudnić firmę zajmującą się pracami tego typu lub zaopatrzyć się we własny sprzęt. Wszystko zależy od rodzaju działań oraz od zleceniodawcy. Usługi związane z robotami drogowymi świadczy na przykład Zakład Usług Kaniuk. Z kolei w przypadku wyboru własnych maszyn, można je zarówno kupić, jak i wypożyczyć. Druga opcja sprawdzi się przede wszystkim wtedy, kiedy sprzęt jest potrzebny jedynie okresowo i nie trzeba inwestować w niego na dłużej. Jednak same maszyny nie wystarczą, liczą się również umiejętności ich operatorów. Dlatego też często najlepszym pomysłem jest zatrudnienie firmy specjalizującej się w tej dziedzinie.