Jak wybrać odpowiedni podnośnik do prac przy elewacji budynku?

Do prac elewacyjnych, takich jak malowanie czy ocieplanie budynku, najlepiej sprawdzi się podnośnik koszowy. To maszyna o szerokim spektrum zastosowań, która doskonale spełnia swoje zadanie podczas różnych zadań wysokościowych. W wielu miejscach można wypożyczyć podnośniki tego typu na określony czas, dzięki czemu oszczędza się pieniądze na zakupie urządzeń. Jak wybrać odpowiedni model?

Podnośnik koszowy do prac elewacyjnych

Podnośniki koszowe – czym dokładnie są?

Podnośniki koszowe to takie urządzenia dźwigowe, które przyjmują formę kosza lub platformy umieszczonej na końcu ramienia hydraulicznego. W wielu przypadkach są to kołowe, a zatem mobilne, pojazdy mechaniczne.

Ich głównym zadaniem jest umożliwienie komfortowej, a przede wszystkim bezpiecznej pracy na wysokości.

Do jakich zastosowań podnośniki koszowe?

Jak już zostało powiedziane, tego rodzaju sprzęt sprawdza się w kontekście wykonywania prac technicznych i termoizolacyjnych na elewacjach. Natomiast możliwości zastosowania są znacznie szersze.

Podnośniki koszowe są używane do:

 • wykonywania ociepleń,
 • malowania elewacji,
 • mycia i czyszczenia elewacji,
 • odśnieżania dachów,
 • naprawiania rynien,
 • do gaszenia pożarów,
 • usuwania awarii linii elektroenergetycznej.

Jak widać, wykonywane zadania są bardzo zróżnicowane, zatem wspomniane podnośniki mają bardzo uniwersalny charakter.

Rodzaje podnośników koszowych

Występuje wiele rodzajów opisywanych maszyn. Różnią się one od siebie między innymi wysokością roboczą – w przedziale od kilku do nawet kilkudziesięciu (około 30) metrów. Takie urządzenia można wynająć między innymi w firmie 4 Lifts.

Wśród podnośników koszowych wyróżnia się między innymi urządzenia:

 • nożycowe,
 • gąsienicowe,
 • na przyczepach,
 • samojezdne.

Drugi i ostatni rodzaj nadaje się do zastosowania przy ograniczonej przestrzeni. Podnośniki nożycowe zapewniają z kolei dużą stabilność i umożliwiają zatrzymanie kosza na dowolnej wysokości. Natomiast podnośniki koszowe na przyczepach wyróżniają się dużą mobilnością.

Wynajem podnośników koszowych – czy warto?

Wiele firm, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych rozważa wykonywanie prac elewacyjnych z wykorzystaniem podnośników koszowych. Są to jednak stosunkowo drogie urządzenia dźwigowe, których zakup nieszczególnie się opłaca, jeśli podobne zlecenia mają miejsce na przykład raz na kilka lat.

W takim przypadku o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wynajem podnośników koszowych. Czy jest to korzystne? Jak najbardziej. Zwłaszcza jeśli maszynę wypożyczy się od renomowanego dostawcy, który będzie w stanie zaoferować najlepsze warunki.

Wypożyczenie podnośników koszowych to rozsądna opcja w takich sytuacjach, gdy wymagane jest zapewnienie bezpieczeństwa pracowników zajmujących się remontem elewacji.