Jak używać wiertarki udarowej? Najważniejsze zasady

Wiertarka udarowa to funkcjonalne narzędzie stanowiące ważny element wyposażenia warsztatów roboczych. Znajduje użytek przy drobnych pracach naprawczych, jak i bardziej wymagających remontach. Aby należycie obsługiwać wiertarkę, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Podstawowe reguły korzystania z wiertarek udarowych prezentujemy poniżej.

Tryby pracy wiertarki udarowej

Korzystając z wiertarki udarowej należy pamiętać o trybach pracy, a dokładniej o dostępnych biegach. Bieg pierwszy powoduje załączenie wolnych obrotów. Są one wykorzystywane przy wierceniu z udarem, wkręcaniu i wykręcaniu śrub oraz wkrętów, przy mieszaniu i wycinaniu otworów o dużej średnicy. Bieg drugi oznacza natomiast pracę na wysokich obrotach. Z tej funkcji korzysta się przy wierceniu otworów w metalu i drewnie. Złe rozeznanie w sytuacji i nieprawidłowy dobór biegu wiertarki może przyczynić się do poważnych uszkodzeń silnika.

Podstawowa obsługa urządzenia

Na sprawność i jakość prac z wiertarką obrotową wpływa sposób, w jaki się nią posługujemy.

Narzędzie powinno być trzymanie tak, aby ramię znajdowało się dokładnie w osi wiercenia, to znaczy równolegle do wiertła, a prostopadle do rękojeści wiertarki. Wstępną prędkość obrotową urządzenia należy dostosować do średnicy wywiercanego otworu. Zasada jest tu prosta – im mniejsza jest średnica, tym większa prędkość w początkowej fazie wiercenia – objaśnia przedstawiciel firmy Rolmasz, oferującej niezawodne sprzęty i akcesoria robocze.

Dbanie o stan techniczny wiertarki

Nawet najbardziej wytrzymała wiertarka udarowa ulegnie szybkiemu wyeksploatowaniu, jeżeli nie będziemy dbać o jej stan. Nie chodzi jedynie o przeglądy i konserwacje, ale bieżące używanie sprzętu, bez obciążania jego konstrukcji technicznej. Co to oznacza w praktyce? Przy pracy należy wystrzegać się m.in. zatykania otworów wentylacyjnych w obudowie. Nie wolno też zmieniać trybu działania i kierunku obrotów przy włączonym silniku. Przy pracy na niskich obrotach, zaleca się cykliczne przerwy w robotach celem ustawienia wiertarki na wysokich obrotach. Pozwala to przewietrzyć jej mechanizm. Stanowczo zabronione jest używanie wstecznego kierunku obrotów do wykręcania wierteł. Może to doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Wsteczny kierunek przeznaczony jest wyłącznie do wykręcania wkrętów i śrub. Oczywiście wymienione tu zastrzeżenia stanowią jedynie wybór. Sporo o zasadach użycia wiertarki powie nam załączona do niej instrukcja obsługi. Warto również poradzić się specjalistów ze sklepu, w którym nabyliśmy bądź też planujemy nabyć narzędzie.