Jak działają pompy głębinowe?

Posiadanie własnej studni wymaga znalezienia sposobu na szybkie i komfortowe wydobycie z niej wody. Czasy, kiedy jedynym rozwiązaniem były korba i wiadro na szczęście odeszły już do lamusa. Dziś korzystamy ze znacznie wygodniejszych, nowoczesnych rozwiązań. Przeczytaj, jak działają pompy głębinowe.

pompa glebinowa dzialanie

Pompy głębinowe są to w pełni automatyczne urządzenia, które służą do czerpania czystej wody z dużych głębokości. Stosuje się je najczęściej do studni, których głębokość przekracza 8 metrów, a także do zbiorników wodnych. Ich liczne zalety sprawiają, że mają zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, gospodarstwach rolnych, jak i w zakładach przemysłowych. Te urządzenia o kształcie przypominającym walec wyposażone są w zatapialny silnik z korpusem ssawnym oraz układ hydrauliczny odprowadzający wodę. Do ich budowy stosuje się silniki jednofazowe lub trójfazowe w zależności od rodzaju i przeznaczenia. Ważnym elementem pomp jest także nypel z zaworem zwrotnym, który umożliwia podłączenie rurociągu, a także chroni przed cofaniem się wody. Urządzenia do działania potrzebują podłączenia do sieci, dlatego też w zestawie z pompą znajduje się odpowiedni kabel, choć dość często okazuje się, że trzeba go przedłużyć w związku z dużą głębokością studni. Z kolei, aby zapobiec upadkowi pompy na dno studni, konieczne jest zamontowanie stalowej linki zabezpieczającej. 

Zasada działania pomp głębinowych jest bardzo prosta i nie wymaga od użytkownika żadnych czynności związanych z obsługą. Urządzenia uruchamiają się samoczynnie w momencie poboru wody i również samodzielnie się wyłączają, kiedy nie ma już na nią zapotrzebowania. Nowoczesne pompy od sprawdzonych producentów wyposażone są także w odpowiedni osprzęt, który ma m.in. za zadanie ochronę urządzenia przed suchobiegiem, spadkiem napięcia, przegrzaniem czy przeciążeniem.

Największymi zaletami pomp głębinowych jest cicha praca, brak konieczności zalewania pompy, instalacja bezpośrednio w studni, a przede wszystkim duży komfort użytkowania. Aby jednak urządzenia działały w pełni sprawnie, muszą być dobrane do parametrów studni, takich jak średnica, wydajność, a nawet jakość wody. Jeżeli np. okaże się, że znajduje się w niej piasek, konieczne będzie zakupienie pompy głębinowej antypiaskowej, wykonanej z odpornych na trudne warunki materiałów i wyposażonej w filtry antypiaskowe – doradza specjalista ze sklepu Aquatik.

Podsumowując, pompa głębinowa to urządzenie, które doskonale sprawdzi się w przypadku czerpania wody ze studni oraz wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych, których głębokość przekracza 8 metrów. Bezobsługowość, niska awaryjność oraz niezwykle sprawne działanie przyczyniają się do dużej popularności tych urządzeń.