Jak dobrać wagę do ładowarki?

Zastosowanie wag do ładowarek pozwala na prowadzenie nieprzerwanej pracy maszyny przy jednoczesnym określaniu masy ładowanych materiałów. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu załadunek przebiega sprawnie i nie wymaga dodatkowego ważenia. Sprawdź, jak dobrać profesjonalną wagę pasującą do konkretnej ładowarki.

waga do ladowarki kolowej

Waga do ładowarki a sprawność maszyny

Przed zakupem jakiegokolwiek modelu wagi do ładowarki warto sprawdzić stan samej maszyny. Niezwykle ważne jest sprawdzenie kondycji wszystkich elementów odpowiadających za podnoszenie łyżki, w szczególności skontrolowanie luzów na sworzniach, szczelności układu hydraulicznego oraz sprawności pozostałych elementów, takich jak pompa i rozdzielacz. Jeśli ładowarka jest w dobrym stanie, można rozpocząć poszukiwania odpowiedniej wagi.

Waga zamontowana na niesprawnej maszynie może pokazywać błędne wyniki, dlatego w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek warto zainwestować w remont ładowarki. Ważne jest również odpowiednie skalibrowanie wagi po ewentualnym remoncie.

Jaką wagę do ładowarki wybrać?

Wagi do ładowarek dostępne w firmach takich jak Tamtron, występują w kilku wariantach. Mogą różnić się funkcjonalnością terminala wagowego  jak również obecnością czujnika zamknięcia łyżki i ilością czujników ciśnieniowych. Wagi z czujnikiem zamknięcia łyżki oraz czujnikami ciśnieniowymi umożliwiającymi pomiar podczas podnoszenia i opuszczania zamkniętej łyżki uważane za najdokładniejsze, dlatego wybierając odpowiedni wariant, warto skupić się na tym parametrze.

Wagi do ładowarek powinny mieć możliwość legalizacji, co pozwala na wykorzystywanie uzyskanych wyników do rozliczeń handlowych. Są one jednak znacznie droższe od tych nielegalizowanych, dlatego w sytuacji, gdy dane przedsiębiorstwo używa danych z ważeń tylko do celów technologicznych lub rozliczeń wewnątrzzakładowych, można zdecydować się na model bez możliwości legalizacji.

Współczesne wagi do ładowarek różnią się od siebie również możliwością przesyłania zebranych danych. Wiele z nich wyposażono w port USB, który pozwala na przenoszenie danych za pomocą nośników typu pamięć USB. Niektóre mają możliwość przesyłania danych do chmury lub łączenia się z zakładową siecią bezprzewodową, przez co mogą być zintegrowane z systemami zarządzania stosowanymi w danym przedsiębiorstwie. Podczas wyboru wagi do konkretnej ładowarki warto skupić się także na pojemności jej pamięci. Jeśli planujesz wykonywanie prac bez bieżącego zgrywania danych, lepiej sprawdzą się modele z większą pamięcią. Wiele dostępnych wag do ładowarek umożliwia także rozbudowanie o dodatkowe funkcje.