Jak dobrać agregat spalinowy?

Agregaty spalinowe to urządzenia, które mogą znacznie ułatwić nam życie w razie niespodziewanych awarii prądu. Przydadzą się również na wyjazdy w plener czy też do pracy w miejscach, gdzie brakuje zasilania z sieci zewnętrznej, np. na działce. Dobór agregatu spalinowego zależy m.in. od rodzaju i ilości urządzeń, które ma on zasilać, od zapotrzebowania na moc czy od wymaganego czasu pracy.

Agregat prądotwórczy to generator napędzany dwu- lub czterosuwowym, a w większych urządzeniach wysokoprężnym silnikiem spalinowym lub – rzadziej – turbiną gazową. Silnik zasilany jest benzyną, olejem napędowym lub skroplonym gazem. Pełne zatankowanie takiego urządzenia umożliwia kilka godzin pracy.

Rodzaj zastosowania

Pierwszy krok przy wyborze agregatu to określenie zastosowania. Jeśli szukamy agregatu, który będziemy mogli zabrać ze sobą na wyjazd lub przewieźć na działkę, wybierzmy agregat przenośny o niewielkich gabarytach i o mniejszej mocy. Generatory przenośne zapewniają energię elektryczną, korzystając z silnika benzynowego i wymagają ręcznego uruchamiania. Do zasilania awaryjnego w domu przyda nam się generator rezerwowy. Jest on wyposażony w automatyczny włącznik, co zapewnia zasilanie rezerwowe już w kilka sekund po wyłączeniu zasilania sieciowego. A co w przypadku agregatu, który ma pracować dłuższy czas, np. podczas imprezy plenerowej lub na budowie? Jak mówi ekspert z firmy Jackonet:

Do zastosowania profesjonalnego możemy zdecydować się na duży agregat stacjonarny, który ma zapewnić ciągłość działania sprzętu elektrycznego, np. serwerów albo wydajne agregaty mobilne w zabudowie kontenerowej. Z całą pewnością nie warto inwestować w sprzęt „no name”, często wątpliwej jakości. Wybierajmy maszyny renomowanych firm, będziemy mieli pewność profesjonalizmu i bezpieczeństwa.

Napięcie i moc

Następny krok to określenie jakie urządzenia chcemy zasilać – jedno- czy trójfazowe. Agregat musi dostarczać prąd o odpowiednim napięciu. Odbiorniki jednofazowe to urządzenia małej mocy, sprzęt elektroniczny, elektronarzędzia, sprzęt gospodarstwa domowego, jednofazowe silniki elektryczne i ogrzewanie elektryczne. Do odbiorników trójfazowych należą urządzenia o dużej mocy – silniki elektryczne trójfazowe, niektóre pompy obiegowe centralnego ogrzewania czy maszyny robocze.

Musimy też ustalić zapotrzebowanie na moc każdego z urządzeń. Można ją odczytać z tabliczki znamionowej lub instrukcji obsługi. W celu dokładnej weryfikacji mocy urządzeń dokonuje się pomiarów elektrycznych w momencie rozruchu. Pozwala to na ustalenie szczytowych wartości obciążeń. Zsumowane moce odbiorników, podwyższone o 20–30% to szacowana moc naszego agregatu. Nadwyżka jest niezbędna na wypadek ewentualnego przyłączenia dodatkowych odbiorników, okresowego wzrostu ich mocy lub błędów w jej szacowaniu.

Aby wybrać odpowiedni sprzęt najlepiej zasięgnąć rady fachowców, posiadających niezbędną wiedzę techniczną i profesjonalne narzędzia pomiarowe.