Jak dobrać agregat do malowania natryskowego?

Agregat malarski jest podstawowym elementem wyposażenia każdej firmy remontowej bądź innego przedsiębiorstwa specjalizującego się w malowaniu różnego typu powierzchni. Urządzenie to nie tylko ułatwia, ale też przyśpiesza wykonanie prac i co najważniejsze – pozwala znacznie poprawić ich jakość. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na potrzeby działalności i wiele innych czynników. Jak dobrać właściwy agregat? Podpowiadamy niżej.

Malowanie natryskowe

Agregat do malowania natryskowego – jaki wybrać?

Na rynku są dostępne różnego typu agregaty do malowania natryskowego. Wśród najpopularniejszych znajdują się: tłokowe, membranowe, elektryczne i spalinowe, przy czym każdy z nich cechuje inny sposób działania.

Wersja membranowa rozprowadza farbę za pomocą elastycznej membrany, którą w ruch wprawia elektromagnes bądź silnik. Tego typu modele mają niską wydajność i efektywność zasysania farby, stąd też sprawdzą się głównie w domowych warunkach. W przypadku firm warto postawić na agregaty malarskie tłokowe, które rozpylają substancję za pomocą tłoków. Ich działanie jest najczęściej sterowane za pomocą własnych mini-komputerów. To, co je wyróżnia na tle innych, to mocno zwiększona wydajność i dużo szersze zastosowanie. Sprawdzą się nie tylko w procesie nakładania powłok, ale po odpowiednim dopasowaniu dyszy – również do rozprowadzania masy szpachlowej.

Jak dobrać odpowiednią dyszę?

Wybierając właściwy agregat malarski, należy zwrócić również uwagę na wielkość dysz, które muszą być dopasowane do rodzaju użytkowanej farby. – Najmniejsze sprawdzą się w przypadku substancji poliuretanowych, jednak już do farb epoksydowych konieczne jest zastosowanie większych rozmiarów – wyjaśnia ekspert z firmy J.J. Krupiński. Dodaje również, że nie można ich dowolnie zmieniać – zastosowanie niewłaściwych może doprowadzić do uszkodzenia pompy.

Warto także zwrócić uwagę na kąt natrysku, tj. wielkość pasa natrysku pomnożonego razy 5. Oznaczenie agregatu cyfrą 515 oznacza, że kąt natrysku wynosi 50 stopni, a jego średnica to 0,015”.

Jak wybrać odpowiedni model?

Wybór konkretnego urządzenia musi być uzależniony do zakresu wykonywanych prac. W przypadku użytkowania go jedynie do malowania w domu wystarczające będzie model za kilkaset złotych, dostępny w popularnych supermarketach budowlanych. Do częstego zastosowania jako narzędzia w firmie remontowej należy postawić na wersje przemysłowe bądź budowlane, których efektywność działania i cena są znacznie wyższe. Stawiając na droższe modele, warto pamiętać, że pozwalają one oszczędzić czas, co sprawia, że nawet zakup kosztownych urządzeń szybko się zwróci.