Instalacje centralnego odkurzania – najnowsze rozwiązania

Przenośny odkurzacz to jedno z podstawowych urządzeń AGD w większości polskich domów. Urządzenia te ułatwiają sprzątanie i utrzymywanie naszej przestrzeni w czystości, jednak nie są bez wad: często są ciężkie, generują sporo hałasu, ich kable plączą nam się między nogami, a podczas odkurzania pył i kurz unosi się w powietrzu. Alternatywą dla tych urządzeń są instalacje centralnego odkurzania, o których nie wszyscy kiedykolwiek słyszeliśmy. Z czego składa się instalacja centralnego odkurzania i dlaczego to rozwiązanie jest lepsze od przenośnego odkurzacza?

Z czego składa się instalacja centralnego odkurzania?

Instalacja odkurzania składa się z jednostki centralnej – odkurzacza – oraz systemu rur z PCV, które łączą ją z gniazdami ssącymi rozmieszczonymi w różnych częściach domu lub innego obiektu. Do gniazda wystarczy podłączyć elastyczny wąż, podobny do tego, który podłączamy do odkurzaczy przenośnych, tylko zwykle znacznie dłuższy – i możemy poodkurzać pomieszczenie. Poza gniazdami ssącymi instalację można dodatkowo wyposażyć w szufelki automatyczne montowane głównie w pomieszczeniach, które wymagają częstszego usuwania zanieczyszczeń. Szufelki najczęściej montuje się w pomieszczeniach kuchennych lub wiatrołapie. Wszystkie nieczystości są odprowadzane do pojemnika w odkurzaczu centralnym, który zazwyczaj montowany jest w piwnicy, kotłowni, garażu, czy innym pomieszczeniu gospodarczym. W niewielkich domach, gdzie jest problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na jednostkę centralną, można skorzystać z urządzenia do zabudowy, które montowane są w całości w ścianie zewnętrznej budynku. Nowoczesne systemy odkurzania mają w opcjach urządzenia umożliwiające automatyczne, bezpyłowe usuwanie zanieczyszczeń np. do instalacji kanalizacyjnej. Jak mówi nam przedstawiciel firmy INSIDE Systemy Grzewcze i Sanitarne z Poznania, ogromną popularność zdobywają też systemy typu Retraflex, gdzie elastyczne węże chowają się w instalacji podposadzkowej centralnego odkurzania. Węże wyciągamy tylko na taką długość, ile w danym momencie potrzebujemy. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko prostota obsługi, ale też brak konieczności „magazynowania” elastycznego węża o długości kilku do kilkunastu metrów, bo jest on zwyczajnie schowany pod posadzką w specjalnie do tego przygotowanej instalacji.

Zalety instalacji centralnego odkurzania

Montaż instalacji centralnego odkurzania ma mnóstwo zalet. Nawiązując do tego, co już opisaliśmy we wstępie, w przypadku instalacji centralnego odkurzania nie musimy nosić odkurzacza, który często bywa ciężki i nieporęczny. Jednostka centralna systemu odkurzania generuje pewien hałas, ale jest on znacznie mniej uciążliwy, bo jest ona oddalona od pomieszczeń, które sprzątamy. Możemy więc odkurzać naszą przestrzeń, nie przeszkadzając przy tym innym domownikom w spaniu, nauce, pracy, czy po prostu w relaksie przed ekranem telewizora. Podczas odkurzania wstępnie oczyszczone przez jednostkę centralną powietrze trafia bezpośrednio na zewnątrz budynku, a nie unosi się wokół, jak dzieje się przy używaniu odkurzacza przenośnego. Centralne odkurzanie zapobiega unoszeniu się pyłów, co jest szczególnie dużym plusem dla osób, które borykają się z różnego rodzaju alergiami. Instalacja centralnego odkurzania jest więc rozwiązaniem zdecydowanie wartym swojej ceny. Każdy z nas z pewnością przyzna, że gdy sprzątanie jest wygodne, zabieramy się za nie zdecydowanie chętniej i częściej, a estetyczna przestrzeń sprawia, że czujemy się komfortowo.