Hydrauliczne przecinaki nakrętek. Charakterystyka

Hydrauliczne przecinaki nakrętek to urządzenia wykorzystywane w sytuacji, gdy niemożliwe jest usunięcie nakrętki z użyciem podręcznych narzędzi. Są szczególnie przydatne w przypadku zapieczenia lub uszkodzenia gwintu. Czym charakteryzują się przecinaki i dlaczego warto je stosować? W jakich sektorach przemysłu są wykorzystywane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

 

Zawory z nakrętkami

Przecinaki do nakrętek – budowa i zasada działania

Przecinaki hydrauliczne do nakrętek najczęściej zbudowane z kątowych głowic tnących, cylindrów jednostronnego działania ze sprężyną powrotną oraz noży. W razie potrzeby noże mogą być ponownie ostrzone. Zwarta i ergonomiczna budowa przecinaków zdecydowanie ułatwia ich pracę.

Urządzenia zasilane są energią płynów. Korzystanie z nich wymaga podłączenia do agregatu hydraulicznego. Pod wpływem wzrastającego ciśnienia, dłuto przecinaka zaczyna naciskać z coraz większą siłą na nakrętkę, co prowadzi w końcu do jej przecięcia.

Najważniejsze zalety przecinaków

Przecinaki są narzędziami bezpieczniejszymi niż piłki do metalu. Próba przecięcia nakrętki piłką może bowiem skutkować wytworzeniem iskry, co z kolei stwarza ryzyko wybuchu gazu, szczególnie w kopalniach i w innych miejscach, w których może dojść do wycieku łatwopalnych substancji.

Specjalista z firmy Mechanizacja dodaje: Przecinaki mają także tę zaletę, że umożliwiają przecięcie nakrętki w krótszym czasie, bez względu na stopień twardości materiału, z jakiego została ona wykonana. Użycie tych narzędzi nie wymaga żadnego wysiłku, ponieważ cała praca jest wykonywana w sposób automatyczny.

Wybór urządzenia – renomowane marki

Wybierając przecinaki, warto korzystać z oferty fachowych firm, oferujących produkty sprawdzonych marek. Na uwagę zasługują, między innymi, takie marki, jak Enerpac oraz Kudos Tools USA.

Przecinaki hydrauliczne firmy Kudos Tools doskonale sprawdzą się w górnictwie – zarówno podziemnym, jak i odkrywkowym. W przypadku wykorzystania ich w podziemnych zakładach górniczych, do zasilania głowic urządzeń warto stosować dwustopniową hydrauliczną pompę ręczną 70 MPa – P700. Przecinarki do nakrętek marki Kudos Tools stosuje się także w petrochemii, przemyśle stoczniowym oraz w innych branżach przemysłu.

Zbliżone cechy wykazują przecinaki nakrętek firmy Enerpac. Są one dostarczane wraz z zapasowymi nożami, zestawem zapasowych śrub oraz kluczem pozwalającym na zabezpieczenie ostrzy.

Niektóre modele przecinaków posiadają specjalne uchwyty ułatwiające ich przenoszenie. Udogodnieniem może być także torba transportowa, która dodatkowo zabezpiecza urządzenie.

Oprócz przecinaków do nakrętek, na rynku znajdziemy także przecinaki uniwersalne. Urządzenia tego typu umożliwiają cięcie lin szybowych, elementów wchodzących w skład konstrukcji stalowych, a także stalowych rur o średnicy nieprzekraczającej 150 mm.