Grzechotka pneumatyczna – jaką wybrać?

Grzechotki pneumatyczne (klucze zapadkowe) mają szerokie zastosowanie – są wykorzystywane zarówno w pracach warsztatowych, jak i przy liniach montażowych oraz produkcyjnych. Przydają się szczególnie do instalacji łączników w trudno dostępnych miejscach, czyli tam, gdzie nie można dostać się zwykłym kluczem udarowym. Jak wybrać odpowiedni model grzechotki pneumatycznej? O tym przeczytacie w naszym artykule – zapraszamy do lektury.

grzechotka-pneumatyczna

Sprzęt dla mechaników

Wybierając grzechotkę, należy pamiętać, że istnieje kilka ich rodzajów. Zgodnie z klasami handlowymi można wyróżnić trzy typy. I tak – grzechotka akumulatorowa jest zasilana z baterii niklowo-kadmowej bądź litowo-jonowej, dzięki czemu praca z nią nie wymaga użycia jakiejkolwiek siły. Z drugiej strony oznacza to, że gdy spadnie maksymalna wartość momentu obrotowego, niektórych śrub nie będzie można za pomocą takiej grzechotki przykręcić ani odkręcić. Istnieją również grzechotki dynamometryczne, które potrafią bardzo dokładnie zmierzyć bądź ustalić moment obrotowy, dzięki czemu ich praca charakteryzuje się dużą szybkością i dokładnością.

My natomiast zajmiemy się grzechotkami pneumatycznymi, których ruch końcówek jest powodowany działaniem sprężonego powietrza, co pozwala na osiągnięcie dużego momentu obrotowego. Ich użytkowanie wymaga instalacji dodatkowego osprzętu, m.in. sprężarki i zbiornika na sprężone powietrze, dlatego wykorzystywane są one głównie przez mechaników.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Na początek – wielkość grzechotki pneumatycznej. Nie jest to parametr, który odgrywa dużą rolę. Większa grzechotka powinna mieć większą wytrzymałość, ale tak naprawdę przy rozmiarze 1/4 cala nie ma to dużego znaczenia. Bardziej ma przy chęci dokupienia taniego zestawu kluczy. W takiej sytuacji łatwiej kupić wysokiej jakości klucze do grzechotek 1/2 oraz 3/8 cala. Większe znaczenie ma długość dźwigni – ten parametr przekłada się na możliwość uzyskania odpowiednio większej siły – zwłaszcza w przypadku użytkowania grzechotki pneumatycznej w profesjonalnych warsztatach.

Na komfort pracy wpływa także wykończenie grzechotki, które powinno cechować się starannością. Ergonomicznie zaprojektowana rękojeść i precyzyjna główka, pozwalająca stabilnie zamocować dowolny klucz, na pewno przyczynią się do wygodnej pracy. Warto również zwrócić uwagę na markę producenta. Profesjonalny sprzęt oferowany jest w wyższej cenie. Przekłada się to na większą trwałość w porównaniu do tańszych grzechotek, wykonanych z niskiej jakości materiałów, przeznaczonych do użytku amatorskiego.

Jeżeli grzechotki pneumatyczne sprzedawane są w zestawach z nasadkami, należy sprawdzić, czy opłaca się w takowe inwestować. Być może lepiej nabyć droższe, profesjonalne urządzenie, a wszelkie dodatki dokupić osobno – zauważa przedstawiciel firmy DARKOMP, która posiada bogatą ofertę narzędzi pneumatycznych: grzechotek, kluczy, nitownic, szlifierek, wiertarek i polerek.