Główne rodzaje sprężarek

Sprężarka to główny element obiegu chłodniczego. Odpowiada za cyrkulację czynnika chłodzącego w obiegu, zasysając go jako gaz z parownika, sprężając i wtłaczając pod ciśnieniem do skraplacza. Możemy wyróżnić kilka rodzajów sprężarek, które rozróżniamy pod względem wydajności, hałasu, efektywności i zakresu pracy.

Jakie są główne rodzaje sprężarek?

  • Sprężarki tłokowe można podzielić na: hermetyczne, półhermetyczne i otwarte. Wykorzystywane są głównie w układach o bardzo wysokich wymaganiach wydajności. W przeszłości były używane w układach o małej wydajności głównie przez wzgląd na stosunkowo niską cenę. Sprężarki tłokowe stosowane są w systemie sprężania objętościowego z zastosowaniem tłoków. Działa podobnie jak silnik spalinowy. Sprężarki tego rodzaju znajdowały zastosowanie w użytku domowym i komercyjnym. Obecnie najczęściej są zastępowane przez sprężarki rotacyjne, które oferują lepsze działanie przy niższych kosztach.
  • Sprężarki łopatkowe cechują się cylindryczną budową i składają się z dwóch otworów — ssącego i tłocznego. Do ich głównych zalet zaliczamy niskie koszty i kompaktowe rozmiary. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla domowego zastosowania o niskiej wydajności (m.in. lodówki, zamrażarki, klimatyzatory).
  • Sprężarki spiralne wyposażone są w dwie spirale — jednej nieruchomej, a drugiej poruszającej się i połączonej z silnikiem. Wykorzystywane są do zastosowań domowych i komercyjnych w systemach klimatyzacji, pompach ciepła, systemach klimatyzacji dla potrzeb telefonii (schrony, jednostki obwodu zamkniętego). Mają jednak ograniczone zastosowanie w wymagających systemach chłodniczych o niskiej wydajności, gdzie preferowane są sprężarki tłokowe i rotacyjne. Do zalet sprężarek spalinowych zaliczamy m.in. małe rozmiary i znacznie mniejsza waga niż sprężarki tłokowe średniej wydajności (ale wyższe niż sprężarki rotacyjne).
  • Sprężarki śrubowe działają na zasadzie mechanizmu składającego się z dwóch splatających się śrub, zwanych rotorami.
  • Sprężarki odśrodkowe składają się z żeliwnej obudowy, stalowego wału i odlewanego aluminiowego wirnika. Znajdują zastosowanie w układach chłodniczych o wysokiej wydajności.