Do czego służą podesty nożycowe?

Urządzenia dźwignicowe stanowią dość szeroką grupę maszyn, wykorzystywanych we wszelkiego rodzaju pracach na dużych wysokościach. Zaliczamy do nich między innymi podesty nożycowe. Odznaczają się one bardzo dużym udźwigiem, średnim zasięgiem oraz kompaktową konstrukcją, co czyni z nich jedne z bardziej użytecznych podnośników dostępnych na rynku. Do czego są one wykorzystywane?

Czym są podesty nożycowe?

Podesty nożycowe zaliczane są do grupy podnośników, które z kolei przynależą do kategorii urządzeń dźwignicowy – czyli ogólnie sprzętów wykorzystywanych do podnoszenia ciężkich ładunków na duże wysokości. Podesty nożycowe wyróżniają się swoją formą. Ich górną część stanowi zamknięta ze wszystkim stron platforma, stanowiąc przestrzeń dla pracowników oraz sprzętu i materiałów potrzebnych do wykonania określonych prac. Platforma zainstalowana jest na mechanizmie podnoszącym w formie krzyżujących się ze sobą segmentów. Podczas pracy segmenty te zmieniają swoje położenie względem siebie na podobieństwo nożyczek – stąd nazwa podnośnika. Specyficzna konstrukcja powoduje, że podnośnik może wykonywać jedynie ruch pionowy, a zatem nie jest odpowiednim rozwiązaniem w miejscach o ograniczonej dostępności. Bazę podnośnika stanowi mobilna platforma, wyposażona w mechanizm hydrauliczny, odpowiedzialny za podnoszenie i opuszczanie platformy.

Jakie jest zastosowanie platform nożycowych?

Platformy nożycowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w licznych branżach.

Przede wszystkim używa się w ich w branży budowlanej do wykonywania między innymi prac wykończeniowych na zewnątrz i wewnątrz budynku – mówi przedstawiciel firmy Majmax, specjalizujące się w wykonywaniu prac na wysokości – Ich ogromną przewaga nad innymi rodzajami podnośników jest kompaktowa, ale solidna konstrukcja. Z jednej strony pozwala im unosić bardzo duże ciężary bez prowokowania ryzyka dla pracujących na nich osób, z drugiej umożliwia wprowadzenia ich do wnętrza budynku. Jak wiadomo podnośniki samochodowe mogą być użytkowane wyłącznie poza budynkiem – nie tylko ze względu na swoje gabaryty, ale i zasilanie benzyną.

Inne zadania podestów

Poza pracami wykończeniowymi i remontowymi, podesty nożycowe znajdują zastosowanie w wielu innych zadaniach. Między innymi używa się ich do:

  • Przeprowadzania prac instalatorskich i naprawczych – między innymi instalacji elektrycznej i oświetlenia, wentylacji etc.
  • Konserwacji elewacji – przede wszystkim mycia, ale i odgrzybiania elewacji.
  • Montażu zewnętrznych reklam wielkopowierzchniowych – takich jak billboardy.
  • Wycinki drzew – nadmiernie rozrastające się korony drzew oraz chore i uschnięte gałęzie stanowią nie tylko wątpliwą dekorację przestrzeni miejskiej, ale mogą też stanowić zagrożenie dla ludzi i otoczenia. Użycie podestów jest bezpieczną metodą ich wycinki.

Podsumowując – podesty nożycowe to bardzo wszechstronne urządzenia do prac na dużych wysokościach. Ich mechanizm działania oraz stosunkowo niewielkie gabaryty czynią z nich idealne rozwiązania do wielu zadań wykonywanych zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynków.