Czym się różnią koparki jednonaczyniowe od wielonaczyniowych?

Wśród maszyn wykorzystywanych na budowie to właśnie koparka jest najbardziej znanym pojazdem. Większość osób wie, jak ona wygląda i na jakiej zasadzie działa, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest to koparka zwana jednonaczyniową, tymczasem istnieją jeszcze modele wielonaczyniowe. Czym różnią się one od siebie? Dowiesz się tego, czytając tekst.

Koparka jednonaczyniowa

Koparki jednonaczyniowe

Są to maszyny, które spotyka się z reguły na budowach. Ich nazwa wzięła się od tego, że mają one jedno naczynie urabiające. Najczęściej wykorzystuje się je do kopania, ale jeśli są wyposażone w dodatkowy osprzęt, mogą też służyć do innych celów, takich jak podnoszenie materiałów. Maszyny te charakteryzują się przerywaną pracą, co znaczy, że naczynie nie jest w ruchu cały czas – następują też etapy przewiezienia i wyładowania urobku.

Taki model działania wydłuża wykonywanie wyznaczonych zadań – dodaje pracownik firmy Mobil Serwis. Koparki jednonaczyniowe wykorzystuje się zazwyczaj na budowach i przy pracach ziemnych. Z racji tego, że należą do grupy pojazdów, z ich pomocą można nie tylko wykopywać, ale również transportować ziemię czy urobek innego typu.

Koparki wielonaczyniowe

Urządzenia te należą do mniej znanych, ale są bardzo użyteczne szczególnie w przypadku robót górniczych. Charakteryzują się one tym, że są wyposażone w liczne naczynia, dzięki czemu praca jest o wiele sprawniejsza. Koparki wielonaczyniowe są znacznie większe i bardziej rozbudowane niż ich jednonaczyniowe odpowiedniki. Poza kopalniami odkrywkowymi, wykorzystuje się je również na przykład w składach materiałów sypkich i we wszystkich innych miejscach, gdzie konieczna jest intensywna praca z dużymi ilościami materiału.

Koparki – kupić czy wynająć?

Zakup maszyn budowlanych wiąże się z dużym wydatkiem, zwłaszcza w przypadku koparek wielonaczyniowych. Oczywiście może być on opłacalny, o ile pojazdy są często wykorzystywane, ale czasami o wiele lepszym pomysłem jest wynajem. Pomoże to zmniejszyć koszty w sytuacji, kiedy koparki jednonaczyniowe lub wielonaczyniowe są potrzebne jedynie dorywczo. Poza tym, pozwoli to też na przetestowanie różnych modeli przed ostatecznym wyborem i zakupem jednego z nich.

Opcja te likwiduje również problem braku miejsca na przetrzymywanie sprzętu oraz ewentualnych napraw – zajmują się nimi właściciele maszyn. W przypadku mniejszych firm, które nie korzystają stale z koparek i nie mają środków na zakup nowego sprzętu, wynajem będzie bardzo dobrym pomysłem. Warto korzystać z oferty firm charakteryzujących się wysoką jakością usług.