Czym się kierować podczas wyboru systemu poziomowania płytek?

O ile panele bardzo często kładzione są przez samych właścicieli mieszkań czy domów, o tyle położenie glazury zlecane jest zazwyczaj profesjonalistom. Wynika to z jednej, bardzo prostej przyczyny: podczas kładzenia płytek należy je właściwie wypoziomować, co bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi nie jest zadaniem łatwym w realizacji. Dlatego tak ważny jest system poziomowanie płytek, który zostaje wybrany przez glazurnika – i amatora, i zawodowca.

Poziomowanie płytek

Zestawy klipsów i klinów oraz inne systemy poziomowania

Prawidłowe ułożenie płytek w łazience, kuchni albo innym wnętrzu wymagającym położenia glazury jest niemałym wyzwaniem – szczególnie wtedy, kiedy nie ma się o tym pojęcia lub ma się jedynie wiedzę szczątkową. Zawodowi glazurnicy podkreślają jednak, że kładzenie płytek staje się o wiele łatwiejsze, kiedy przed wykonaniem tego zadania zakupi się odpowiedni system poziomowania płytek.

Dlaczego jest to takie ważne? Dzięki dobremu systemowi poziomowania można osiągnąć naprawdę solidny efekt wykończeniowy. Dlatego właśnie glazurnicy bardzo często zachęcają do stosowania systemu w postaci klinów i klipsów, uznając go za nowoczesny, a w związku z tym pomagający w uzyskaniu idealnie położonej glazury.

Systemy do poziomowania płytek składające się z klinów i klipsów można aktualnie kupić w naprawdę wielu miejscach. Są one dostępne między innymi w sklepie z narzędziami do glazury Glazurnik-Narzędzia, który poza sprzedażą systemów do poziomowania oferuje swoim klientom na przykład takie artykuły i urządzenia jak: przyssawki, krzyżyki dystansowe, elektroniczne i ręczne narzędzia pomiarowe, otwornice, mieszarki do zapraw, przecinarki elektryczne czy frezarki.

Zestawy klipsów i klinów sprzedawane są zazwyczaj w wiaderkach, ewentualnie w paczkach, w których można znaleźć różną liczbę potrzebnych części. Na szczęście zawsze na opakowaniu gotowego produktu widnieje informacja, jakie elementy znajdują się w danej paczce lub wiaderku oraz jak dużo ich jest. Warto przy tym dodać, że zestawy klipsów i klinów najczęściej występują w wersji jednorazowej, choć nie zawsze – istnieją też zestawy z elementami wielokrotnego użytku.

Pomimo tego, że to właśnie klipsy i kliny są najbardziej polecane jako systemy do poziomowania płytek, warto wiedzieć, że istnieje jeszcze kilka innych systemów, a mianowicie:

  • zaciskowe,
  • dzwonkowe z kleszczami zaciskowymi,
  • wkręcane (wkręcanie głowic)
  • wkręcane kluczem do wkrętarki.

Dobry zestaw z klipsami i klinami to taki, który…

Poszukując odpowiedniego systemu poziomowania płytek w postaci klinów i klipsów, należy się upewnić, czy wybrany zestaw:

  • ułatwia położenie glazury,
  • zmniejsza czas pracy, który musi być poświęcony na położenie płytek,
  • pozwala na równe położenie płytek,
  • gwarantuje równą powierzchnię glazury w trakcie twardnienia kleju,
  • jest przeznaczony do płytek o określonej grubości.

Chcąc dowiedzieć się, czy dany zestaw gwarantuje wszystko to, co zostało powyżej wymienione, można zgłosić się do wybranego sklepu z artykułami do kładzenia glazury i zapytać pracownika o to, by sprzedawany przez niego towar ma wszystkie niezbędne cechy. Dzięki temu bez problemu uda się kupić odpowiedni produkt.