Czym można palić w nowoczesnych kotłach 5. klasy?

Kocioł 5 klasy, to nowoczesne rozwiązanie, które jest jednym z najbardziej ekologicznych pod kątem emisji spalin oraz innych szkodliwych dla środowiska substancji. Troska o środowisko naturalne spowodowała, że wiele osób ma szanse uzyskać dofinansowanie na wymianę kotła, jednak zanim złoży się taki wniosek, to warto dowiedzieć się, czym będzie można palić w nowym piecu. O tym piszemy więcej w tym artykule.

Paliwo stałe

Nowelizacja przepisów z dnia 1 sierpnia 2017 roku wprowadzona przez Ministra Rozwoju i Finansów nałożyła na producentów kotłów spalających paliwo stałe specjalne wymogi w zakresie emisyjności spalin. W praktyce to oznacza, że każdy nowoczesny kocioł, który jest zasilany węglem, drewnem, miałem, pelletem, ekogroszkiem czy zrąbkami musi mieć potwierdzoną klasę emisyjności na poziomie 5 (czyli najniższy poziom emisji spalin). Zapytaliśmy pracownika firmy produkującej kotły grzewcze o to, jak te przepisy wpłynęły na wielkość zamówień? Powiedział nam, że akurat w naszym przypadku wpłynęło bardzo dobrze. Mamy bardzo duże doświadczenie i od zawsze priorytetem naszych wyrobów była wydajność i troska o środowisko. Uczulaliśmy naszych klientów, jak ważne jest stosowanie zasad poprawnej eksploatacji pieca (np. nie wolno w nim palić śmieci, plastiku, etc.). Nasi klienci, nie chcąc tracić gwarancji na kocioł, stosowali się do naszych zaleceń i niektórzy wracali z informacją, że na ich ulicy nie ma przykrej woni palonych śmieci. Tak więc eliminacja podmiotów, które oferowały kotły niespełniające wymogów niskiej emisji była dla nas wyjątkowo korzystna, ponieważ umocniła naszą pozycję i potwierdziła słuszność naszej filozofii produkcji kotłów.

Jednak wyższe wymogi dotyczące emisji spalin to nie jedyny wyróżnić nowoczesnych kotłów 5 klasy. Charakteryzują się one bardzo wysoką sprawnością, co przekłada się na znaczne oszczędności w domowym budżecie. Zabierając się za wymianę kotła, winniśmy zadbać o kilka rzeczy. Pierwszą, najbardziej podstawową, będzie określenie mocy urządzenia. Niestety w Polsce nadal pokutuje ten błąd, że im więcej, tym lepiej, a w przypadku kotłów centralnego ogrzewania nie sprawdza się to porzekadło. Przewymiarowany kocioł nigdy nie pracuje z mocą nominalną, co powoduje, że więcej energii zużywamy na jego uruchomienie niż na dostarczenie ciepła do pomieszczeń. W przypadku wątpliwości co do wyboru kotła warto skorzystać z pomocy specjalistów. Pomogą oni nam dobrać odpowiednie parametry, bo trzeba pamiętać, że prawidłowo dobrany kocioł 5 klasy będzie w stanie pracować z wysoką sprawnością przez cały sezon.