Czym charakteryzują się szlifierki przelotowe?

Szlifowania to jedna z najważniejszych metod obróbki, wieńcząca proces produkcyjny elementów z twardych materiałów, takich jak drewno i metale. Podczas szlifowania elementom nadawany jest dokładny kształt i wymiary, a ich powierzchnia nabiera pożądanych właściwości. Do prawidłowego wyszlifowania elementów wytwarzanych na masą skalę używa się dziś wyłącznie szlifierek – w tym szlifierek przelotowych. Poznajmy kilka z tych urządzeń.

Czym są szlifierki przelotowe?

Większość z nas kojarzy szlifierki jako ręczne narzędzia, wykorzystywane do precyzyjnych prac i wyposażone w pojedyncze głowice szlifujące. Szlifierki przelotowe to urządzenia stacjonarne, które wyposażane są w większą ilość głowic oraz przenośnik taśmowy, na którym przesuwany jest szlifowany obiekt. Odznaczają się one dużo większą wydajnością, niż szlifierki ręczne, dlatego znajdują zastosowanie w zakładach zajmujących się masową produkcją, np. w fabrykach mebli.

Szlifierka SP2

Dostępna jest w dwóch konfiguracjach głowic – na każdym wrzecionie można zamontować różnego rodzaju narzędzia szlifiersko-polerskie, w zależnością od pożądanego efektu obróbki. Konstrukcja głowic roboczych została tak opracowana, by umożliwić szybką ich wymianę, dzięki czemu proces produkcji nie jest spowalniany. Dosuwy elementów roboczych oraz wysokość elementu poddawanego szlifowanego regulowana jest przy pomocy ręcznych napędów. Pył powstający podczas pracy usuwany jest przy pomocy ssaw do odciągu indywidualnego lub do zakładowej instalacji odciągowej.

Szlifierko-polerka SPWD

Jej zastosowaniem jest trzystronne szlifowanie oraz polerowanie elementów drewnianych i drewnopochodnych o płaskiej powierzchni i złożonych kształtach w elementach płycinowych – maksymalna szerokość elementów szlifowanych to 200 mm. Wyposażone jest w aż sześć głowic (na wejściu cztery głowice boczne, na wyjściu dwie głowice górne).

Również w przypadku tego urządzenia mamy do wyboru bardzo szeroki asortyment materiałów ściernych i szczotek czyszczących – mówi przedstawiciel firmy ProcheraWrzeciona, na których instaluje się narzędzia posiadają płynną regulację obrotów a także mogą wykonywać ruchy współbieżne i przeciwbieżne w stosunku do kierunku obrabianego elementu. Przenośnik taśmowy również wyposażony jest w regulację prędkości.

Szlifierko-polerka lekka SPL

Posiada wiele cech z opisanych wyżej modeli – między innymi wymienne materiały ścierne, które kwalifikują urządzenie do wykonywania szerokiego zakresu zadań produkcyjnych, oraz regulację wysokości głowic. Głowice można ponadto przestawiać pod kątem 20 stopni do kierunku transportu. Charakteryzują się bardzo prostą konstrukcją, która zapewnia łatwą obsługę i niską awaryjność urządzenia.