Czy warto stosować kotły na ekogroszek?

Wymiana kotła grzewczego starej generacji staje się koniecznością. Jest to związane nie tylko ze stale pogarszającym się stanem jakości powietrza atmosferycznego oraz powszechnie występującym smogiem, ale wprowadzonymi w życie przepisami. Podpowiadamy, dlaczego warto stosować kocioł na ekogroszek i jak zmiana pieca wpływa na stan zdrowia oraz wydatki na ogrzewanie.

Jakie kotły grzewcze wpływają korzystnie na jakość powietrza?

Termomodernizacja budynków mieszkalnych obejmuje m.in. wymianę starych, zanieczyszczających środowisko oraz mało wydajnych kotłów grzewczych na piece nowej generacji, które zapewniają wysoki komfort termiczny, ograniczają wydatki na ogrzewanie budynku oraz zapewniają ochronę środowiska naturalnego. Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań grzewczych są kotły na ekogroszek lub kotły na pellet, które stanowią doskonałą alternatywę dla bezklasowych, choć nadal powszechnych, pieców na paliwa stałe, czyli drewno i węgiel.

Czy warto zainstalować kocioł na ekogroszek?

Kotły na ekogroszek to ekologiczne i wydajne rozwiązanie świetna zarówno do mieszkań, jak i domów. Są one sposobem na ograniczenie nakładów pracy niezbędnej do obsługi pieca, gwarantują doskonałe parametry grzewcze oraz zapewniają spore oszczędności pieniędzy w sezonie grzewczym – wyjaśnia ekspert z firmy P.W. BUDMET z Czeladzi.

Ekogroszek to jedno z niewielu paliw, które spalają się niemal całkowicie. Co więcej, podczas spalania wysokiej jakości ekogroszku, nie mamy do czynienia z emisją szkodliwego dla naszego zdrowia dymu, więc zmniejszamy nasz udział w „produkcji” smogu.

Bardzo wysoka wartość opałowa ekogroszku to kolejna z zalet, którą warto wziąć pod uwagę podczas wyboru kotła grzewczego. Dzięki niskiej zawartości siarki, małej ilości popiołu, a także znikomej wilgotności ekogroszek gwarantuje efektywne ogrzewanie i jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę komfortu termicznego w budynku.

Wybór pieca na ekogroszek ma wiele zalet, jednak najważniejsze to:

  • zmniejszenie ilości emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń,
  • prosta obsługa pieca,
  • możliwość jednoczesnego ogrzewania domu i podgrzewania wody,
  • niższe koszty ogrzewania budynku,
  • mniejsze nakłady pracy niezbędnej do przygotowania opału i obsługi pieca,
  • realne zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Stare piece, w których spalane jest drewno oraz węgiel są przyczyną poważnych problemów nie tylko ze stanem naszego środowiska, ale także generują ogromne koszty i znacząco nadwyrężają domowy budżet, co jest dodatkowym atutem, który przemawia za wyborem nowoczesnego i taniego w użytkowaniu kotła na ekogroszek.