Charakterystyka wciągarek linowych

Według fachowego nazewnictwa wciągarka to cięgnik, w którym na odrębnej konstrukcji nośnej zbudowany jest zespół mechanizmów. To urządzenie mechaniczne, które może służyć do przenoszenia przedmiotów poziomo, w górę, w bok lub do uzyskania odpowiedniego naciągu – na przykład kabla. Najprostsza postać wciągarki to bęben z przyłączoną korbką. W bardziej złożonych modelach mamy zespoły przekładni, a lina nawijana jest za pośrednictwem kabestanów. Czym charakteryzuje się linowa wciągarka budowlana?

Rodzaje wciągarek

Urządzenia, które służą do przenoszenia ciężarów, dzielimy na wciągarki ręczne i elektryczne. Te pierwsze obsługiwane są przez operatora, a więc do przenoszenia ciężaru wykorzystywana jest siła jego mięśni. Bęben i obudowa takiej wciągarki zawsze wykonane są ze stali. Są stosunkowo lekkie i niewielkie, można je zamocować na przykład na ścianie. Korba powinna być wyposażona w blokadę, tak by można było zabezpieczyć ładunek na pożądanej wysokości. Tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się jednak na budowie, gdzie podnoszone i przesuwane ciężary mają solidną masę. Lepszym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest wciągarka elektryczna. Upraszcza i ułatwia pracę operatora. Wciągarki tego typu mogą być zasilane przez sieć elektryczną lub prądem z akumulatora. Wysokość podnoszenia i udźwig takiego sprzętu zależy od jego gabarytów i przeznaczenia. Na rynku znajdziemy nawet takie sprzęty, które mogą być sterowane za pomocą drogi radiowej, czy których udźwig wynosi 10 ton – mówi nam przedstawiciel firmy Ramirent.  Nie są to jednak sprzęty stosowane w budownictwie, na rusztowaniach i są to wciągarki łańcuchowe.

Wciągarka liniowa a łańcuchowa

Elektryczne wciągarki linowe często stosowane są podczas wznoszenia i remontu budynków. Służą do transportowania lżejszych materiałów, których wnoszenie na wysokości byłoby niewygodne, niebezpieczne, bezsensowne lub po prostu niemożliwe. O ile ze standardowym workiem tynku pracownik bez problemu poradzi sobie za pomocą wciągarki ręcznej, to transportowanie w ten sposób elementów o dużej masie i dużych gabarytach byłoby niemożliwe. Udźwig linowej wyciągarki elektrycznej to zwykle kilkaset kilogramów. To doskonałe rozwiązanie w miejscach, gdzie siła mięśni to zbyt mało, a dźwig nie jest potrzebny. Wciągarki łańcuchowe działają tak samo, jednak ich udźwig maksymalny jest większy. Jeśli przekracza jedną tonę, musi być zarejestrowane w Urzędzie Dozoru Technicznego. Wyciągarki tego typu rzadko stosowane są na budowach, ponieważ długość łańcucha wynosi zwykle tylko kilka metrów. To rozwiązanie dobre na przykład dla  przemysłu motoryzacyjnego, a w budownictwie wciąż popularne są wciągarki linowe.