Charakterystyka szaf do przechowywania chemikaliów

Według polskiego prawa teoretycznie nie ma obowiązku przechowywania chemikaliów w szafach typowo do tego przeznaczonych. Właściwości, jakimi powinny się charakteryzować szafy do przechowywania chemikaliów, związane są z ich składem i możliwymi zagrożeniami – na przykład chemikalia o niskiej temperaturze zapłonu (ok. 55°C) zaleca się przechowywać w szafach przeciwpożarowych. Do przechowywania innych środków teoretycznie mogłaby służyć zwykła, podzielona na części szafa, przypominająca te, które stoją zwykle w szkolnych szatniach czy przebieralniach na siłowni. Nie bez powodu jednak tworzy się karty charakterystyki substancji niebezpiecznych, choć o tym, jak dane środki będą przechowywane, wciąż decyduje pracodawca, który musi mieć na uwadze bezpieczeństwo pracowników. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa i czym powinna charakteryzować się szafa do przechowywania chemikaliów?

Charakterystyka szaf do przechowywania chemikaliów

Co mówi o tym prawo?

W Polsce obowiązuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów BHP. Według rozporządzenia sposób składowania (a także stosowania) materiałów niebezpiecznych powinien zapewniać między innymi: zachowanie temperatur i wilgotności oraz stosowną ochronę przed nasłonecznieniem. Rozporządzenie mówi także o przestrzeganiu ograniczeń dotyczących wspólnego składowania materiałów i ograniczeniu dopuszczalnej ilości jednocześnie składowanych materiałów w danym pomieszczeniu. Sposób przechowywania chemikaliów powinien także umożliwiać prowadzenie kontroli składowania oraz składowanych materiałów. A jak to wygląda w praktyce? Czym powinna charakteryzować się szafa do przechowywania np. żrących i toksycznych substancji chemicznych?

 

Charakterystyka szafy od strony technicznej

Szafy na chemikalia, które są przeznaczone do składowania żrących i toksycznych substancji chemicznych, nie zawsze muszą być wykonane z blachy kwasoodpornej – mówi nam przedstawiciel producenta mebli specjalistycznych PolonLabor z Torunia.

Szafy mogą być wykończone na przykład odpornym chemicznie polipropylenem. Szafy przeznaczone do przechowywania kwasów i zasad muszą być podłączone do instalacji wentylacyjnej z wymuszonym wyciągiem. Stała wentylacja oczyszcza powietrze w laboratorium, a to niezwykle ważne dla zdrowia, przede wszystkim osób, które spędzają w nim kilka godzin dziennie. Niektóre substancje nie są wyczuwalne węchem, zapach innych wydaje się nam przyjemny, jednak ich wpływ na nasze zdrowie może być negatywny. Sam układ szafy do przechowywania chemikaliów zależy wyłącznie od konkretnego zapotrzebowania, szafa może być po prostu podzielona półkami albo na przykład wyposażona w wysuwane kuwety. Zdecydowanie lepiej wyposażyć się w szafę wykonaną u doświadczonego producenta niż kupić pierwszą z brzegu, na którą trafimy w ofercie dużego marketu. W razie wątpliwości, czy dane rozwiązanie będzie dla nas odpowiednie, fachowcy u doświadczonego producenta pomogą nam wybrać – a to bardzo ważne przede wszystkim dla bezpieczeństwa pracy.