Charakterystyka smaru do łożysk

Jedna z podstawowych czynności, którą należy regularnie wykonywać, by właściwie przygotować maszynę do pracy, to właściwe smarowanie między innymi łożysk tocznych i ślizgowych. Jak często powinniśmy smarować łożyska, zależy od typu maszyny, podzespołu oraz stopnia jego wykorzystania. Czasem wystarczy smarowanie łożyska co kilkaset, a czasem potrzebne jest nawet co kilka godzin pracy. Czym może się charakteryzować smar do łożysk?

Uniwersalny smar silikonowy

Dla większości z nas smar to produkt na tyle prosty, że wręcz trudno wyobrazić sobie jego bardziej szczegółową charakterystykę. Kiedy natomiast zaglądamy do sklepu, który zajmuje się sprzedażą smarów na szerszą skalę i próbujemy wybrać któryś z produktów dla siebie, możemy się sporo nagłowić. Jak to możliwe? Razem ze sklepem buwar24.pl postanowiliśmy się temu przyjrzeć i porównać, co możemy znaleźć w informacjach producenta o smarze do łożysk do najwyższych temperatur, co na pewno nie pojawi się w informacji o uniwersalnym smarze silikonowym. W informacji producenta o uniwersalnym smarze przeczytamy, że ma on neutralny zapach i smak, wysoką skuteczność i neutralne zachowanie wobec tworzyw sztucznych i elastomerów. Smar uniwersalny jest odporny na zimną i ciepłą wodę, aceton, etanol, glikol etylenowy, glicerynę i metanol. Dalej znajdziemy już tylko wskazówki na temat zastosowania i dane techniczne, takie jak lepkość, straty na skutek parowania, czy informacje o separacji oleju – nie oszukujmy się, o wymienione dane nie będziemy raczej pytać sprzedawcy smaru, prawda?

Smar do łożysk do najwyższych temperatur

Weźmy teraz pod lupę bardziej rozbudowaną informację tego samego producenta o smarze do najwyższych temperatur na bazie perfluoropolieteru. Przede wszystkim smar może być stosowany do smarowania łożysk ślizgowych i tocznych w zakresie najwyższych temperatur, także w technice spożywczej. Czyli gdzie konkretnie? Na przykład do łożysk przy tunelowych wózkach piecowych. Smary do łożysk do najwyższych temperatur muszą być odporne na parę i wodę, a także mieć wyjątkową odporność na chemikalia (nie tylko te wymienione przy smarach uniwersalnych, ale też na kwasy – kwas solny, siarkowy, kwas azotowy, kwasy tłuszczowe). Smary te mają wszechstronne zastosowanie powyżej granic temperatury innych smarów stałych, jak gwarantuje producent. Wskazuje także na możliwość smarowania dożywotniego, co zmniejsza koszty konserwacji i samych smarów. We wskazówkach na temat zastosowania również przeczytamy coś, czego nie znajdziemy w informacji o silikonowym smarze uniwersalnym: bezwzględnie konieczne jest oczyszczenie łożyskowań z innych smarów specjalnym środkiem, a następnie przedmuchać suchym powietrzem. Przed pierwszym napełnieniem należy też usunąć środek antykorozyjny.

Charakterystyka smarów do łożysk może się więc różnić, dlatego, jeśli potrzebujemy preparatu do szerszego lub nietypowego zastosowania, warto najpierw zapoznać się z właściwościami produktów i sprawdzić, który będzie najlepszy.