Charakterystyka równiarek drogowych

Na rynku maszyn budowlanych znajdują się różnego rodzaju pojazdy – walce, koparki, ładowarki, ciągniki, spycharki oraz równiarki. Dziś trochę informacji na temat tych ostatnich. Czym są równiarki drogowe i do jakich prac najlepiej się nadają?

Zastosowanie równiarek drogowych

Równiarki drogowe są niezbędnymi maszynami w firmach budujących drogi, jednakże mają one uniwersalne zastosowanie. Jesienią mogą bowiem służyć do zgarniania błota, a zimą – do odśnieżania. Czynność ta jest przez nie wykonywana o wiele lepiej niż dzięki tradycyjnemu lemieszowi instalowanemu na samochodzie ciężarowym. Równiarki wykorzystywane są nie tylko w pracach z zakresu przemieszczania i rozdzielania gruntu czy profilowania skarp oraz wykopów, ale także przez wojska inżynieryjne – do budowy dróg przyfrontowych, poligonowych oraz lądowisk dla helikopterów.

Czym charakteryzują się równiarki drogowe XCMG?

Jednym z najpopularniejszych producentów maszyn budowlanych jest firma XCMG-Europa, której sprzęt jest zgodny z wymogami i standardami Unii Europejskiej. W swoim szerokim asortymencie posiadamy kilka rodzajów równiarek drogowych charakteryzujących się różnymi masami eksploatacyjnymi – od 11 do 17 ton – wyjaśnia dyrektor handlowy Fabryki Maszyn XCMG-Europa, której siedziba znajduje się w Kompinie niedaleko Łowicza w województwie łódzkim.

Każda z nich jest certyfikowana przez niemiecki instytut TÜV Rheinland. Największy, a zarazem najpopularniejszy model GR215A posiada napęd 6×6, sześciocylindrowy turbo diesel marki CUMMINS z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Równiarki znajdują zastosowanie przy pracach drogowych wymagających robót ziemnych oraz budowlanych. W wyposażeniu standardowym znajdują się: lemiesz przedni oraz zrywak z pięcioma zębami. Kabina równiarek drogowych jest wyciszona zgodnie ze standardami Unii Europejskiej i ogrzewana. W środku znajduje się klimatyzacja, radioodbiornik, a także fotel na amortyzatorach oraz system monitoringu błędów na desce rozdzielczej.