Charakterystyka pomp typu Roots

Pompy typu Roots to maszyny wyporowe o niskich ciśnieniach i dużych przepływach, które w zależności od zastosowania w danym układzie mogą być wykorzystane w charakterze dmuchawy, a więc pracować w procesie sprężania, albo jako pompa próżniowa w procesie ssania. Przeznaczeniem urządzenia tego typu jest wytwarzanie ciągłego nadciśnienia lub podciśnienia gazów.

POMPY EH TYPU ROOTS’A

Jak wspomnieliśmy we wstępie, pompy typu Roots służą do wytwarzania nadciśnienia i podciśnienia powietrza oraz innych gazów – mówi specjalista z firmy Edwards. Urządzenia te, znane także pod nazwą sprężarek z wirującymi tłokami, stosowane są w sytuacjach, gdy wymaga się, by nośnik transportowanego materiału był całkowicie wolny od wszelkich zanieczyszczeń olejowych.

Co to jest i jak działa pompa Rootsa?

Urządzenie typu Roots to niezwykle precyzyjna pompa wyporowa. Funkcję tłoków w takiej pompie pełnią 2 wirniki w kształcie trójlistnej kończyny bądź ósemek. Oba wirniki mają taką samą prędkość obrotową, a ich pracę synchronizuje przekładnia zębata, zamocowana na wałach.

Przeciwbieżnie obracające się rotory, w czasie pojedynczego obrotu wału, są w stanie przetłoczyć cztero- lub nawet sześciokrotnie określone objętości gazu, zamkniętego między statycznym korpusem i obracającym się tłokiem urządzenia. W momencie, gdy rotor osiąga krawędź wylotu kroćca tłocznego, powietrze podlega kompresji, a to za sprawą przepływu wstecznego gazu sprężonego już wcześniej.

Zastosowanie pomp typu Roots

W układach niskopróżniowych urządzenia typu Roots mogą procować jako pompy próżniowe, natomiast przy wysokiej próżni, zazwyczaj pełnią funkcję pompy wstępnej. Sprężarki z wirującymi pompami EH wyposażone w hydrokinetyczne sprzęgło to najlepsze rozwiązanie dla zastosowań, gdzie wymagana jest wysoka prędkość pompowania (nawet do 4000m3/h) w przedziale od 0,01 do 50 mbar.

Pompy Rootsa HV przeznaczone są do pracy w bardzo agresywnym środowisku, gdzie jak żadne inne urządzenia próżniowe, gwarantują bardzo dużą niezawodność. Są zatem doskonałą propozycją dla rozmaitych zastosowań chemicznych oraz przemysłowych i często stosuje się je np. przy destylacji, odgazowaniu stali, wymrażaniu próżniowym, a nawet spawaniu wiązką elektronów.

W procesach metalurgicznych, suszenia i topienia próżniowego, najlepiej sprawdzają się model Sokrates 6”. Dzięki dynamicznie wyważonemu wirnikowi, pracę tych pomp wyróżnia bardzo niski poziom drgań, a spora średnica wału zapewnia wysoką wydajność urządzenia przy dużych ciśnieniach.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowocześniejszymi rozwiązaniami z zakresu techniki próżniowej, koniecznie zapoznaj się z informacjami, zamieszczonymi na stronie internetowej firmy Edwards.