Charakterystyka gazowych mierników strefowych

Praca na niektórych stanowiskach wiąże się z różnymi zagrożeniami dla życia i zdrowia. Jednym z takich zagrożeń, na które narażeni są między innymi górnicy, budowlańcy, pracownicy zakładów chemicznych, jest emisja toksycznych gazów. Wiele z tych substancji jest bezbarwnych i bezwonnych, dlatego nie da się ich wykryć zmysłami. Dla zapewnienia bezpieczeństwa konieczne jest użycie mierników gazowych. Czym charakteryzują się mierniki strefowe?

Czym jest gazowy miernik strefowy?

Gazowy miernik strefowy to bardziej zaawansowany odpowiednik czujników ręcznych, przeznaczonych do użytku osobistego i wykorzystywanych między innymi przez strażaków. Urządzenie to stanowi serce systemu służącego do detekcji gazów w wyznaczonym miejscu, np. w pobliżu instalacji gazowej w zakładach chemicznych – działa w oparciu o zintegrowane z nim sensory, rozmieszczone w obszarze ewentualnego występowania gazu. W momencie wykrycia obecności lotnych związków chemicznych, sensor przesyła informację o tym zdarzeniu do miernika strefowego, który następnie przy użyciu alarmu dźwiękowego ostrzega wszystkie znajdujące się w pobliżu osoby. Przykładem tego typu urządzeń jest miernik Radius BZ1, dostępny w ofercie firmy A&K Serwis.

Cechy mierników strefowych

Miernik Radius BZ1 to nowoczesne urządzenie, niezbędny element wyposażenia pracowników wykonujących pracę w obszarze, w którym istnieje ryzyko emisji toksycznych gazów. Do jego najważniejszych cech należą:

  • Możliwość wykrycia 7 różnych gazów, między innymi amoniaku, dwutlenku azotu, tlenku węgla, siarkowodoru – pomiary wykonywane są w różnych zakresach
  • Możliwość monitorowania obszaru w zakresie pełnych 360 stopnia wokół urządzenia.
  • Współpraca z 15 sensorami, w tym sensorem PID – łączenie jest bezprzewodowe i działa od chwili włączenia urządzenia, nie wymaga to dodatkowych konfiguracji ani infrastruktury
  • Czas pracy do 168 godzin bez przerwy z możliwością wydłużenia do 1 miesiąca przy użyciu iskrobezpiecznego zasilacza
  • Duży i wyraźny ciekłokrystaliczny wyświetlacz
  • Intuicyjna obsługa i konfiguracja przy użyciu zaledwie 3 przycisków z możliwością wprowadzenia własnych komunikatów alarmowych
  • Solidna i odporna na uderzenia poliwęglanowa obudowa, która umożliwia urządzeniu pracę w nawet trudnych warunkach atmosferycznych (zakres temperatur wynosi od -20 do 55 stopni C, zakres wilgotności od 15 do 95% bez kondensacji)
  • Rejestracja zebranych co 10 sekund, pamięć urządzenia umożliwia zbieranie danych przez okres co najmniej 3 miesięcy (w tym do 60 zdarzeń alarmowych)

Urządzenie sprzedawane jest w zestawach z akcesoriami, m.in. kubkiem kalibracyjnym, rurką do pobierania próbek, zasilaczem do ładowania.