Budowa i zastosowanie kotłów całodobowych

Kotły to najlepsze rozwiązanie do ogrzewania domków jednorodzinnych, do których nie jest doprowadzona miejska instalacja centralnego ogrzewania. W porównaniu do pieców kotły mogą ogrzewać wszystkie pomieszczenia jednocześnie, a dodatkowo podgrzewać wodę użytkową. W przypadku kotłów starszej generacji konieczne było uzupełnianie paliwa co kilka godzin. Nowoczesne kotły wymagają dostarczenia paliwa tylko raz na dobę.

kotly calodobowe

Wybór kotła

Na rynku profesjonalnych kotłów znajdziemy trzy główne rodzaje tego typu urządzeń. Są to kotły z automatycznymi podajnikami ślimakowymi bądź tłokowymi oraz kotły całodobowe. Wszystkie wyposażone są w elektroniczne sterowniki i dmuchawy, które podłączamy do instalacji elektrycznej jak każde inne urządzenie domowe. Potrzebujemy zatem napięcia 230 V, takiego, jakie mamy w domowych gniazdkach. Wybierając kocioł do naszego domu, przede wszystkim bierzemy pod uwagę moc, jakiej potrzebujemy do ogrzania wszystkich pomieszczeń. Zwracamy także uwagę na sprawność cieplną, która w przypadku kotłów całodobowych wynosi około 80%. Przed zakupem warto dopytać producenta, w jaki sposób odbywa się czyszczenie kotła. Na stronie spółki Stefaniak z Pleszewa możemy przeczytać, że w kotłach produkowanych przez tę firmę możliwe jest otwarcie rusztu, co znacznie ułatwia czyszczenie urządzenia, o czym opowiemy więcej w kolejnym akapicie. By kocioł mógł być wykorzystywany do podgrzewania wody, musi być możliwość podłączenia go do wężownicy c.w.u., czyli ciepłej wody użytkowej. Należy koniecznie zwrócić na to uwagę przy wyborze kotła.

Paliwo i czyszczenie kotła

Podstawowym paliwem do kotłów całodobowych jest miał węglowy. Jako paliwo zastępcze możemy wykorzystywać także węgiel kamienny, brykiet drzewny, słomiany czy drewno. Należy jednak podkreślić, że jeśli wykorzystujemy inny opał, mniej wydajny od miału węglowego, do kotła trzeba będzie go dołożyć kilka razy na dobę. Kupując kocioł, warto zwrócić uwagę nie tylko na uzupełnianie go, ale także opróżnianie. Popiół, który powstaje ze spalania miału węglowego, jest bardzo drobny, przez co opróżnianie kotła może być dla użytkownika uciążliwe. Ciekawym rozwiązaniem są kotły bezpyłowe. Na stronie producenta możemy przeczytać, że ruszt otwiera się za pomocą specjalnej dźwigni, a popiół trafia bezpośrednio do szuflady, która znajduje się pod nim. Nie trzeba otwierać pieca, przez co pył nie rozprzestrzenia się w pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne i praktyczne.