Akcesoria do montażu ustrojów akustycznych

Ustroje akustyczne (dźwiękochłonne) są wykorzystywane do kształtowania akustyki pomieszczeń. Różnią się pomiędzy sobą zastosowaniem, kształtem charakterystyki współczynnika pochłaniania dźwięku czy sposobem montażu. Wyróżnia się przede wszystkim ustroje porowate, perforowane i płytowe. Jak w praktyce wygląda ich montaż? Jakie akcesoria są do niego potrzebne?

Montaż ustrojów akustycznych

Wbrew pozorom ustroje akustyczne nie sprawiają problemów w czasie montażu. Okazuje się bowiem, że wiele dostępnych obecnie na rynku produktów ma mechanicznie nałożoną, gotową już warstwę kleju. Dlatego nie trzeba preparatu nakładać na powierzchnię w sposób równomierny, co sprawia na ogół najwięcej kłopotów. Warto więc pod uwagę w czasie zakupów wziąć panele czy maty akustyczne samoprzylepne. Ponadto zamocowanie ustroju dźwiękochłonnego w danym pomieszczeniu wymaga jedynie trzymania się kilku podstawowych zasad określonych przez samego producenta.

Powierzchnie, na jakich można montować ustroje akustyczne

Ustroje akustyczne montuje się na wielu typach powierzchni. Mogą to być ściany betonowe, zabudowy karton-gips, drewno czy szkło. Na szczęście większość produktów jest bardzo elastyczna. Warto na to zwrócić uwagę, gdy wybiera się maty akustyczne do drzwi samochodów czy karoserii. Elementy wybranego ustroju dźwiękochłonnego należy przykleić ostrożnie do powierzchni, która wcześniej została dokładnie oczyszczona, odtłuszczona i wysuszona. Jeśli do tego celu wykorzystuje się klej, dobrze jest sprawdzić czy dana powierzchnia nie wchłania preparatu. Wówczas konieczne może się okazać jej zagruntowanie.

Mocowanie ustrojów akustycznych

Sam proces mocowania ustrojów akustycznych nie jest trudny, ale pod warunkiem, że powierzchnia została do tego odpowiednio przygotowana. Najważniejszym elementem tego procesu jest nałożenie kleju. Najlepiej zrobić to zgodnie z instrukcją producenta podaną na opakowaniu. Klej powinno rozsmarować na obu powierzchniach – mocowanej i tej, do której dany ustrój akustyczny ma zostać przymocowany. Wówczas klej montażowy może silnie związać obie powierzchnie. Warto przy tym pamiętać jeszcze o jednej rzeczy. Przed nałożeniem wybranego kleju należy bezwzględnie sprawdzić, czy nadaje się on do danego produktu. Jeśli zaś zajdzie potrzeba dopasowania elementów do wymiarów powierzchni, można posiłkować się niewielkich rozmiarów nożykiem do tapet. Precyzja ma w tym przypadku duże znaczenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możemy skonsultować się ze specjalistami z takich firm, jak na przykład Mcakustik. Można też u nich zamówić dobrej jakości ustroje akustyczne i związane z nimi akcesoria.