Zastosowania mat kwarcowych

Decydując się na zastosowanie w swoim remontowanym domu lub mieszkaniu paneli podłogowych, musimy pamiętać o tym, żeby podczas ich montażu zastosować także odpowiednio dobrany podkład. Zastosowanie dobrze dobranej izolacji pod panele podłogowe sprawi, ze układana przez nas podłoga będzie miała zapewnioną odpowiednią izolację akustyczną oraz izolację termiczną. Jednym z najczęściej zalecanych rodzajów podkładów pod panele podłogowe są maty kwarcowe. Dlaczego maty kwarcowe są tak bardzo cenione przez specjalistów? Jakie są zalety mat kwarcowych? Na czym polega ich montaż?

montaż paneli podłogowych

Dlaczego konieczne jest stosowanie podkładów pod panele podłogowe?

Klienci tak chętnie decydują się na kupno paneli podłogowych z dwóch powodów: materiały te charakteryzują się dużo niższą ceną niż np. drewniany parkiet lub deski trójwarstwowe, a poza tym większość osób jest w stanie je samodzielnie zamontować w swoim domu. Sposób montażu paneli, czyli bez kleju, a jedynie na zatrzaski, jest bowiem bardzo łatwy a przy okazji nie powinien zająć zbyt wiele czasu. Niestety jednak taki sposób montażu paneli podłogowych ma też taką wadę, że ułożona podłoga charakteryzuje się dużą głośnością.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Olex w Poznaniu, która jest renomowanym dystrybutorem materiałów budowlanych i wykończeniowych: Żeby tę głośność zniwelować, konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranego podkładu pod układane panele. Drugim zadaniem tego typu podkładów i mat izolacyjnych jest jeszcze zapewnienie użytkownikom podłogi lepszej izolacji termicznej i zapobieganie dochodzącemu od podłogi zimnu, a w przypadku posiadania ogrzewania podłogowego – umożliwienie dobrego przepływu ciepła.

To jednak nie są jeszcze wszystkie zadania podkładów podłogowych. Oprócz tego ich ułożenie zapewnia ułożonej podłodze lepszą żywotność, zabezpiecza ją przed działaniem wilgoci oraz przed naciskiem na znajdujące się na ziemi drobne nierówności. Panele podłogowe, które byłyby ułożone bezpośrednio na betonowej posadzce na pewno szybko uległyby zniszczeniu.

Charakterystyka mat kwarcowych

Jednym z najczęściej polecanych i najchętniej stosowanych rodzajem podkładów podłogowych są będące tematem naszego artykułu maty kwarcowe. Maty kwarcowe są tak chętnie wybierane, ponieważ mają wiele różnorodnych zalet. Dzięki ich zastosowaniu można przede wszystkim znacznie poprawić izolację akustyczną podłogi. Maty kwarcowe wyciszają zarówno powstający dźwięk transmisyjny, czyli odgłosy, które są słyszane na niższych kondygnacjach budynku, jak i poprawiają akustykę wewnątrz pomieszczenia, w którym są zastosowane.

Oprócz tego maty kwarcowe odznaczają się dużą wytrzymałością na obciążenia, co sprawia, że lepiej chronią łączenia typu click. Nie trzeba się też martwić o to, że przy wymianie paneli podłogowych, będzie trzeba zastąpić także matę izolacyjną. Zazwyczaj mata kwarcowa pozostaje niezniszczona przez długi czas.  Bardzo dużym atutem mat kwarcowych jest też to, że doskonale się nadają do stosowania nawet w przypadku posiadania ogrzewania podłogowego. Maty kwarcowe zapewniają po prostu niski opór cieplny, dzięki czemu ogrzewanie podłogowe nadal będzie tak samo wydajne.

Na czym polega montaż mat kwarcowych

Montaż mat kwarcowych przed montażem paneli podłogowych nie powinien nam sprawić zbyt dużo problemów. Na początku, przed przystąpieniem do pracy, koniecznie jednak musimy pamiętać o tym, żeby zadbać o właściwe przygotowanie podłoża. Powinno być ono na pewno idealnie suche i czyste, bez żadnego kurzu, pyłków i paprochów. W niektórych przypadkach, jeśli podłoże jest zniszczone, konieczne może być też jego wcześniejsze zaszpachlowanie. Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do kładzenia folii izolacyjnej. W przypadku maty kwarcowej nie musimy najpierw kłaść folii izolacyjnej, ponieważ jest już ona zintegrowana z matą.  Matę kwarcową zawsze układa się prostopadle do paneli podłogowych. Co ważne, kolejne pasy maty kwarcowej powinny się ze sobą stykać, ale nie mogą na siebie nachodzić. Miejsca łączeń maty kwarcowej zakleja się taśmą samoprzylepną. Układają matę kwarcową pamiętajmy też o tym, żeby zostawić przy ścianie około 5-10 mm szczeliny dylatacyjnej, czyli odstępu. Będzie ją można spokojnie potem zamaskować poprzez użycie listwy przypodłogowej.