Wybór podłogi do salonu – podstawowe kryteria

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej podłogi do salonu wcale nie jest rzeczą prostą. Czym więc należy się kierować, aby mieć pewność, że wybrany produkt pasuje do stylistyki panującej w danym wnętrzu i sprawdzi się przez długie lata? Okazuje się, że wybór na rynku jest w tym zakresie naprawdę bardzo szeroki. Która podłoga będzie estetyczna, wytrzymała i funkcjonalna zarazem?

podłoga

Jednolita kolorystyka i styl

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że nigdy dobrym rozwiązaniem nie jest mieszanie ze sobą zbyt wielu kolorów czy rodzajów materiałów. Odcień listw przypodłogowych, parapetów czy drzwi powinien być więc dopasowany także do koloru podłogi. Całość wbrew pozorom nie będzie prezentować się monotonnie, ale stylowo. Na nieco więcej można sobie pozwolić w przypadku płytek podłogowych. Bogatą ofertę, w której znajdziemy wiele rodzajów podłóg, ma przykładowo sklep internetowy Eurołazienki.

W dużych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem są podłogi jednolamelowe (tworzące jednolitą powierzchnię) bądź dwulamelowe (z podziałem na dwie klepki). W mniejszych salonach można postawić na podłogę dwulamelową. Ciekawie prezentuje się też mozaika.

Prostota zawsze działa

Najbezpieczniejszym wyborem zawsze jest prostota. Klasycznie prezentują się przede wszystkim podłogi dębowe i bukowe. Dobrze sprawdzają się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i klasycznych. Ponadto pasują w zasadzie do wszystkich kolorów ścian i mebli. Podłoga w jasnym kolorze może optycznie powiększyć niewielki salon. Jednak trzeba też uważać, gdyż jasne kolory wprowadzają do wnętrza nieco surowości. W tym przypadku z pomocą przychodzą kolorowe dodatki i akcesoria. Powinno się też unikać zestawiania podłogi z meblami w tym samum kolorze. Lepiej jest zdecydować się na kontrasty. Jasne podłogi najlepiej prezentują się w aranżacjach nowoczesnych.

Jak dopasować styl podłogi do stylu wnętrza

Ciemne podłogi zawsze są dominującym elementem wnętrza. Do tej grupy zalicza się te wykonane z drewna egzotycznego np. z merbau czy jatobe oraz z podłogi bukowe, dębowe i wykonane z orzecha. Te z kolei dość dobrze sprawdzają się w salonach urządzonych w stylu orientalnym. Nie pasują jednak do konstrukcji lekkich i jasnych. W tym przypadku można natomiast postawić na skórzane meble i mosiężne dodatki. Ponadto podłogi do salonu zawsze dostępne są w dwóch wariantach wykończeniowych – matowym i połyskującym. Podłogi matowe pasują do wnętrz rustykalnych i vintage. Połyskujące z kolei lepiej komponują się z aranżacjami nowoczesnymi.