Właściwości i zastosowanie onyksu

Onyks to jeden z ciekawszych kamieni, stosowanych w aranżacji wnętrz. Jego magiczny, przywodzący na myśl bajkowe światy wygląd odmieni każde wnętrze. W jubilerstwie mianem onyksu określa się jedną z odmian agatu, natomiast według geologii onyksy to skały, zdolne do przepuszczania światła, w płytach o grubości do kilku centymetrów. Często bywa stosowany jako zamiennik marmuru. Jakie są właściwości i zastosowanie onyksu?

Onyks jest kamieniem na tyle przepuszczającym światło, że często nie ma nawet potrzeby dodatkowego jego oświetlania. Czym jeszcze się charakteryzuje i gdzie się go stosuje?

Właściwości onyksu

Piękny kamień naturalny, o niespotykanych barwach i wzorach, rodem z niezwykłych krain, o bardzo dużej przepuszczalności światła, to właśnie onyks. Mniej odporny na uszkodzenia niż granit oraz nieco miększy, ulegający lekkim zarysowaniom i ścieraniu, pełni przede wszystkim rolę dekoracyjną.

Pamiętajmy także, aby nie miał kontaktu z substancjami kwaśnymi, barwnikami lub silnymi detergentami. Należy go także żywicować oraz impregnować. Onyks bowiem, jako kamień szlachetny, wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Onyks znajdziemy w ofercie producenta materiałów kamiennych Metamar. Wysokiej jakości kamień sprawdzany jest z terenów obecnej Turcji.

Zastosowanie onyksu

Onyks ma bardzo szerokie zastosowanie w wykańczaniu oraz aranżacji wnętrz. Możemy położyć go na podłogi, na ściany, blendy oraz blaty w łazienkach, kuchniach, lady recepcyjne czy bary w restauracjach.

Nawet niewielkie elementy wykonane z onyksu w sypialni, salonie czy przedpokoju stanowić będą efektowny i dekoracyjny drobiazg. Inne zastosowania onyksu to okładziny kominkowe, parapety kamienne, blaty.   

Szczególnie dostojnie i elegancko prezentować się będą miodowe, mleczne odcienie onyksu.

Onyks niejedno ma imię

Onyks to kamień, posiadający wiele odmian, oczarowujących feerią barw i wzorów.

Wyróżniamy zatem onyks aragonitowy czyli pasiastą skałę węglanową w barwach brązowo-kremowych, onyks egipski, meksykański, w formie naciekowej o białej lub zielonkawej barwie i pakistański. Warto także zwrócić uwagę na onyks z Châtillon, pochodzący z Châtillon we Włoszech.

Zdecydujmy się na wykończenie naszego wnętrza właśnie onyksem. Dzięki niemu stanie się ono synonimem elegancji, dobrego smaku i luksusu. Onyks rozświetli je tworząc atmosferę pełną magii i tajemnicy.