Jak skutecznie oczyścić elewację budynku

Świeżo wykonana elewacja wieńczy dzieło, jakim jest budowa domu. Przez długi czas cieszy oczy zarówno właścicieli, jak i gości. Nie jest to jednak stan permanentny. Zanieczyszczenia obecne w powietrzu, deszcze, wilgoć, słońce i mróz sprawiają, że elewacja traci urok. Jak skutecznie przywrócić jej nieskazitelny wygląd?

Przyczyny zabrudzeń elewacji

Tak jak na sprzętach domowych osadza się kurz, tak i na elewacji osiadają pyły obecne w powietrzu. Choć na co dzień ich nie widzimy, stopniowo pokrywają one wszystko wokół. Jeżeli powierzchnia tynku jest chropowata, zabrudzenia będą widoczne szybciej. Tynki gładkie brudzą się wolniej, choć też nie są w pełni odporne. Usytuowanie domu w pobliżu ruchliwej drogi podnosi ryzyko szybkiego zanieczyszczenia elewacji. Jeżeli dodatkowo tynk jest nasiąkliwy, nie możemy liczyć na to, że deszcz spłucze osady – raczej wciśnie je głębiej.

Nie tylko spaliny z samochodów i kominów mają wpływ na estetykę elewacji. Światło słoneczne przyczynia się do odbarwiania farby. Zawilgocenia powstałe na skutek opadów deszczu i mokrego śniegu sprzyjają rozwojowi glonów i grzybów, które potrafią bardzo oszpecić dom i są trudne do usunięcia.

Jak zabrać się za czyszczenie elewacji?

Aby nie rozpoczynać pracy, która będzie skazana na porażkę, należy przyjrzeć się uważnie zabrudzeniom i zobaczyć, czy mamy do czynienia z typowym zabrudzeniem pyłowym, czy też raczej z glonem lub grzybem. Jeżeli brud wynika z pojawienia się nieproszonych gości, niezbędne będzie specjalistyczne czyszczenie elewacji przeprowadzone przez fachowców z firmy sprzątającej. W tym pierwszym przypadku możemy podjąć walkę samodzielnie.

Narzędziem do walki z brudem na elewacji jest myjka ciśnieniowa, a dodatkowo detergent do czyszczenia ścian. Najpierw na niewielkim i najlepiej niewidocznym fragmencie ustalamy, w jaki sposób oddalić i nachylić dyszę myjki, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Zaczynamy czyszczenie od góry i stopniowo kierujemy strumień w dół, tak aby nie przesuwać zabrudzeń w już umyte miejsca. Czystą powierzchnię spłukujemy samą wodą, a po wyschnięciu – malujemy.

O ile proste czyszczenie można przeprowadzić w warunkach domowych bez angażowania fachowców, to nie zalecamy samodzielnej walki z grzybami i glonami – szkoda na to czasu, pieniędzy i nerwów. Prościej i taniej jest zlecić to specjalistycznym firmom , np. ABC Service Firma Sprzątająca. Naturalnie, jeżeli nie chcemy podejmować się podstawowego czyszczenia, je także można powierzyć specjalistom.