Regeneracja basenów krok po kroku

Proces regeneracyjny basenu zależy od tego, w jakim stanie się on znajduje. Basen może potrzebować gruntownego remontu. Zazwyczaj renowacja wymaga usunięcia pęknięć w niecce, uszczelnienia dziur i wyłożenia folii hydroizolacyjnej. Jest to prosty i szybki sposób na odświeżenie basenu. Folię można nakładać w basenach o różnych kształtach i powierzchniach.

Renowacja zaniedbanych basenów

W zależności od rodzaju basenu, różne mogą być wymagane działania w celu jego regeneracji. Wyremontowanie go od podstaw będzie bardzo pracochłonne. W takim wypadku jest on czyszczony i naprawiany. Rury mogą potrzebować łatania lub udrożnienia. Gruntowna renowacja pozwala odmienić zbiornik w taki sposób, że będzie on wyglądał jak nowy. Można wtedy wzbogacić go o dodatkowe oświetlenie czy bicze wodne. Remont starego, zaniedbanego basenu to także doskonała okazja, aby poprawić filtrację wody na przykład poprzez zamontowanie nowego, sprawnego systemu.

Zakładanie folii PCV

Jedną z najlepszych i najprostszych metod, by przywrócić basen do jego pierwotnej formy, jest użycie specjalnej folii basenowej. Charakteryzuje się ona dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV. Regeneracja polega na wyłożeniu folią całego basenu. Wcześniej jednak należy właściwie zadbać o podłoże. Musi ono być pozbawione ostrych elementów. Trzeba je także odpowiednio zabezpieczyć, na przykład za pomocą geowłókniny. W miejscu łączenia folii skleja się poszczególne kawałki specjalnym, wodoodpornym klejem. W ten sposób basen staje się szczelny z zewnątrz, a od wewnątrz ochrania wodę przed dostaniem się różnego rodzaju mikroorganizmów z ziemi. Folie basenowe są łatwe w utrzymaniu czystości i posiadają wysokie walory użytkowe w wykończeniu zbiornika.

Gdzie można stosować folie basenowe?

Folia basenowa sprawdza się wszędzie tam, gdzie niecka jest pęknięta, wyblakła i przestała sprawiać wrażenie estetycznego miejsca. Producenci oferują kilka kolorów, dlatego można go dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. Choć renowacja za pomocą folii basenowej nie jest metodą trudną i nie zabiera wiele czasu, lepiej jest zlecić ją specjalistom, którzy posiadają odpowiednie narzędzia i właściwe doświadczenie. Ekspert z firmy Fol-System pod Łodzią mówi:

Hydroizolacyjne folie PCV stają się coraz popularniejsze, ponieważ można je stosować w basenach prywatnych i publicznych o dowolnych gabarytach. Sprawdzają się w basenach starych i nowych, o prostych i skomplikowanych kształtach.